Allelopatia- wzajemne oddziaływanie roślin. Jak je wykorzystać w ogrodzie?

Pewnie niejednokrotnie okazywało się, że obok posadzonej wcześniej rośliny rosną tylko i wyłącznie wskazane gatunki i odmiany, natomiast wiele z dostępnych sadzonek zwyczajnie się nie przyjmuje.

Przykładem może być chociażby akacja lub orzech, wokół którego zazwyczaj przyjmuje się jedynie trawa. To jest właśnie tajemnica, jaka skrywa się pod pojęciem allelopatii. Nie wszystkie rośliny wzajemnie się tolerują i niekiedy zachodzi konieczność zachowania między nimi pewnej odległości, by każda mogła się rozwijać bez szkody wyrządzonej przez tą drugą.

Co oznacza słowo „allelopatia”?

Allelopatia jest terminem wywodzącym się z języka greckiego. Oznacza nic innego, jak „wzajemny”, a także „szkodliwy” lub „korzystny”. Zachodzi więc tutaj pewna interakcja między grzybami, mikroorganizmami i roślinami. Wszystko tyczy się jednak głównie substancji wydzielanych przez wspomniane wyżej cuda natury.

Dostają się one bowiem do podłoża, ale również do powietrza. Jeżeli ich wpływ na inne rośliny będzie negatywny, wtedy nie będzie miało większego sensu posadzenie ich obok siebie. Można w ten sposób zahamować ich dalszy rozwój oraz wzrost. Wiedza o allelopatii będzie zatem nieoceniona w przypadku chęci stworzenia niepowtarzalnego ogrodu, również warzywnego i takie rozplanowanie grządek, by wszystkie rośliny mogły się czuć dobrze an swoim miejscu.

Dodatkowym atutem przemyślanego planu zagospodarowania ogródka jest również fakt, iż może to okazać się skuteczną metodą odstraszania gryzoni.

Jak uporać się z gryzoniami dzięki allelopatii?

Ta wiedza może przydać się każdemu miłośnikowi ogródkowej pasji. Przede wszystkim pośród szkodników najczęściej ma się do czynienia z nornicami. Najlepiej radzą sobie z nimi ozdobne czosnki, ale także czarna porzeczka i bazylia. Wystarczy w pobliżu roślin cebulkowych posadzić tego typu rośliny, by zarówno jedne, jak i drugie cieszyły się długim i stabilnym rozwojem.

Kolejnym gryzoniem jest z pewnością znienawidzony przez wielu kret. Wystarczy chwila nieuwagi, a na trawniku pojawiają się kopce. By zredukować szkody powstałe przez te stworzonka, warto zastosować wspomniane już czosnki, ale także niezmiernie przydatne okażą się aksamitki i rącznik pospolity. Można również skorzystać z pomocy odstraszających ultradźwiękowych urządzeń w postaci niewielkich pudełeczek.

Allelopatia- wzajemne oddziaływanie roślin. Jak je wykorzystać w ogrodzie?

Mszyce są następnymi szkodnikami, których wyeliminowanie może przysparzać problemów. Nie tolerują one jednak obecności mięty pieprzowej. Istnieje jeszcze możliwość zwabienia tychże owadów, które przyklejone do nasturcji lub nagietków nie wydostaną się z takiej formy pułapki.

Godnym uwagi może być również zastosowanie aksamitek przeciwko nicieniom oraz majeranku i rumianku przeciwko ślimakom. Natomiast na grzybicę najlepiej sprawdzi się szczypiorek i bazylia.

Jak połączyć rośliny w ogródku warzywnym?

Istnieją sposoby poprawy jakości swoich plonów. Przykład stanowią buraki ćwikłowe, które będą lepiej rosnąć w towarzystwie ogórków lub kopru włoskiego. Marchewka będzie korzystniej się prezentować, kiedy obok posadzi się rozmaryn albo szałwię. Przy ziemniakach wskazane jest zasadzenie szpinaku, fasoli i kukurydzy, a przy truskawkach tymianku.