Auschwitz Kraków

Trochę o historii o Auschwitz

Obóz funkcjonował w latach 1940-1945. Jego pierwotną ideą było odizolowanie tam wyłącznie więźniów politycznych i opozycyjnych. Jednak w późniejszym czasie stało się miejscem zagłady setek tysięcy osób.

W jego skład wchodziły trzy części:

Auschwitz I – macierz, miejsce pracy przymusowej, centrala SS, z której zarządzano całym kompleksem

Auschwitz II – ponad 130 ha, na których dokonywano masowej eksterminacji, umieszczone były tam krematoria

Auschwitz III – obóz pracy przymusowej

Obecnie możemy zwiedzać dwie pierwsze części obozu, na których terenie powstało muzeum.

Nie można jednoznacznie potwierdzić ile osób straciło życie w całej historii Auschwitz-Birkenau. Powodem jest natychmiastowe niszczenie dokumentów pozwalających potwierdzić tożsamość ofiar. W części II nie numerowano ludzi, dlatego też nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. Jednak mając do dyspozycji różne źródła i przekazy można stwierdzić, że ofiar mogło być kilka milionów. Na tę chwilę potwierdzone jest 1,3 miliona osób, wśród nich ponad milion Żydów i 150 tysięcy Polaków.

Sposób w jaki pozbawiano życia więźniów był okrutny i do dziś pozostaje jednoznacznie kojarzony tylko z tymi wydarzeniami. Pod pretekstem możliwości skorzystania z łaźni zwabiano ich do komór gazowych. Drugim sposobem było rozstrzelanie pod ścianą śmierci.

Osoby, które miały na tyle szczęścia, aby nie zostać pozbawione życia najczęściej zostały przydzielane do katorżniczej pracy. Efektem była śmierć wielu z nich z wycieńczenia i głodu. Racje żywieniowe były wyliczane przez oprawców tak aby każdy z więźniów mógł przeżyć w ten sposób trzy miesiące. Częste były także eksperymenty medyczne przeprowadzane na osadzonych, dotyczące min. skutków skrajnego głodu, sterylizacji czy stosowania niektórych medykamentów.

Ważne w historii obozu jest także to w jaki sposób więźniowie się tam dostawali. Słynne transporty kolejowe przywoziły ich wprost pod bramę w wagonach towarowych. Zaraz po dotarciu poddawani byli selekcji, która dzieliła ich na tych odsyłanych do pracy i tych, którzy trafiali bezpośrednio do komór śmierci. Każdemu z nich zabierano rzeczy osobiste, które od tej pory stawały się własnością III Rzeszy. Nowy więzień miał tatuowany na czole numer, który od tej pory zastępował jego imię i nazwisko.

Jak zwiedzać Auschwitz (Auschwitz Kraków)

Zwiedzający najpierw przechodzą pod słynną bramą obozu Auschwitz I, którego hasłem było „Arbeit macht frei” czyli „Praca czyni wolnym”. To właśnie pod nią przechodził każdy z osadzonych. Następnie możemy oglądać wystawy tematyczne umieszczone w barakach obozowych, w każdym z nich czeka na nas inna część obozowej codzienności więźniów. Możemy także obejrzeć liczne przybory codziennego użytku osadzonych jak garnki, ubrania czy buty. Zdjęć nie zobaczymy wielu za to w pamiątkowej księdze możemy zobaczyć imiona wszystkich ludzi, którzy zginęli w tych dramatycznych okolicznościach.

Następnie przechodzimy do jednego z najbardziej poruszających miejsc, czyli ściany między blokiem 10 a 11 gdzie rozstrzeliwano masowo osadzonych. Tam też byli torturowani i przesłuchiwani.

Następnie zwiedzamy Auschwitz II – to tu przywożono transportem kolejowym nowych więźniów. To tu także mieszkała ogromna większość z nich i położona była większa część baraków i krematoriów.

Jeśli jesteś zainteresowany dokładnym poznaniem historii warto wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem. Ten sposób przeżywania tego zwiedzania z pewnością na długo zostaje zapamiętany. Jeśli jednak zamierzasz zwiedzać sam to też możesz wiele wyciągnąć z takiej wizyty. Bez wątpienia każda z nich zostaje na długo w nas i ma ogromną wartość.

Praktyczne wskazówki

Jeśli chodzi o rady jak dojechać do Auschwitz to Oświęcim jest dobrze skomunikowany z Krakowem i Katowicami. Najłatwiej dostać się stamtąd pociągiem. Zwiedzanie z przewodnikiem możemy wybrać w dwóch wariantach 3,5 godzinnym lub 6 godzinnym. Sam wstępn do muzeum jest bezpłatny a czas nielimitowany. Jednak trzeba, tak czy inaczej, pamiętać o zarezerwowaniu swojej wizyty i wydrukowaniu biletu uprawniającego do darmowego wejścia.

Jeśli chcesz się przemieszczać pomiędzy Auschwitz I a Auschwitz II możesz skorzystać z bezpłatnego autobusu, który od kwietnia do października kursuje co 10 minut a w pozostałe miesiące co 30 minut.

Czy każdy powinien zwiedzać Auschwitz – Birkenau? 

Tak, każdy dorosły człowiek powinien chociaż raz w życiu odbyć taką wizytę. Nie jest to wycieczka przyjemna ani łatwa. Zostaje w pamięci na długo i głęboko. W ten sposób możemy poznać historię i uświadomić sobie jak wielka tragedia miała wtedy miejsce. Jest także przykład do czego może doprowadzić nienawiść na tle etnicznym, rasowym czy religijnym.

W regulaminie muzeum znajduje się zapis mówiący o tym, że na jego teren mogą wejść tylko osoby powyżej 14 roku życia. Zapis ten jest słuszny i zasadny ponieważ rzeczy i historie które można tam zobaczyć mogę na długo pozostać w wrażliwej psychice dziecka. Dlatego też nie poleca się organizowania wycieczek dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Po przeczytaniu artykułu zajrzyj do nas: https://redsonia.pl/.