Bóle głowy przed okresem

Jednym z bardzo niebezpiecznych objawów są bóle głowy związane z miesiączką i cyklem miesiączkowym. Ból głowy przed okresem związane są z wahaniami hormonów. Ból głowy przed okresem (czy podczas miesiączki) powstaje z wahań poziomu hormonów i dla wielu kobiet jest nieodłączną częścią cyklu. Czy są dobre sposoby na radzenie sobie z dolegliwościami?

Co więc jest PMS, zatem zespół napięcia przedmiesiączkowego?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to zespół objawów psychicznych i somatycznych w kolejnej fazie cyklu miesiączkowego występujące zazwyczaj na kilka dni przed pojawieniem się krwawienia. Objawy kliniczne mogą pojawić się także tuż po jajeczkowaniu i być aż do miesiączki. U większości osób jest on łagodnie, natomiast są skrajne przypadki gdzie choroba zaburza funkcjonowanie kobiety, ma zły wpływ na jej kontakty z znanymi oraz uniemożliwia wykonywanie pracy zawodowej.
Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego jak wspomniano, mogą być interesujące natomiast niejednokrotnie są to:
1. objawy ruchowe: uciski piersi, bóle głowy przed okresem, tkliwość i nacisk piersi, wzdęcia, uciski podbrzusza, dolegliwości przy wypróżnianiu;
2. objawy psychiczne: wahania nastroju, drażliwość, stres, odczucie napięcia, depresja.
Wymienionym objawom wtórują także zaburzenia snu, problemy z uwagą. Mogą także występować zaburzenia łaknienia, zmęczenie zainteresowań, wycofanie. Te wszystkie objawy mogą znacząco wpłynąć na kontakty międzyludzkie oraz tym jednym zdecydowanie osłabić jakość życia.

ból głowy przed okresem - co wpływa i jak zaradzić

Ból głowy oraz miesiączka – jakie są rodzaje nacisku?

Dolegliwości nie zawsze pojawiają się w tej samej fazie cyklu. Momentami nacisk głowy jest związany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, czasem zaś pojawia się w trakcie menstruacji. Nacisk nie w każdym przypadku jest jeszcze taki sam charakter, oraz do jego rodzajów przynależą:
– Migrena miesiączkowa (niejednokrotnie pojawia się od 2 dni przed okresem do 3. dnia krwawienia) – polega na wystąpieniu jednostronnego (i nie zawsze) bólu głowy przed okresem, z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami, nadwrażliwością na hałas, światło, zapachy. Nacisk powszechnie jest odpowiedni, iż być chociażby określany jako „straszny” nacisk głowy, ma charakter pulsujący, rozpierający czy rwący. Migrena pojawia się w tym przypadku bez aury (o migrenie „z aurą” mówimy wówczas, gdy mają miejsce objawy poprzedzające wystąpienie nacisku głowy, są nimi np. zaburzenia apetytu, uwagi lub nastroju).
– Migrena związana z miesiączką, która nie jest tym jednym co migrena miesiączkowa, bo w tym przypadku nacisk głowy że być obecne w drugich fazach cyklu.
– Nacisk głowy typu napięciowego – rozpoznasz go po tym, że jest obustronny, ma charakter uciskający, delikatne lub umiarkowane natężenie, nie rozwija się podczas rutynowej aktywności fizycznej i jest z 30 minut chociażby do tygodnia.
– Napadowa hemikrania – w tym przypadku silny, „okropny” nacisk głowy trwa ok. 3-4 minuty, jest jednostronny, kłujący lub palący, asystuje mu łzawienie, wydzielina z nosa oraz opadanie powieki. Dokładne podstawy choroby nie są znane, jednak są analizowania sugerujące, że mogą być związek z menstruacją.
O dwóch ostatnich rodzajach nacisku w kontekście miesiączki mówi się jednak zdecydowanie rzadziej.