Jak pozbyć się rybików z łazienki?

Rybiki cukrowe niezmiernie szybko potrafią znaleźć się w łazienkach, ponieważ uwielbiają wilgotne środowisko i niewielkie szczeliny, których przecież w takich pomieszczeniach nigdy nie brakuje.

Są to niewielkie owady pokryte srebrzystą łuską. Nie są to owady szkodliwe, mimo to natrafienie w swojej czystej i higienicznej łazience na takie stworzonko może nie być zbyt przyjemne i pożądane. Walka z rybikami nie jest prosta, a raczej długotrwała i czasochłonna.

Są one bowiem bardzo wytrzymałe i potrafią bardzo długo poradzić sobie bez jedzenia. Istnieją jednak sposoby walki z rybikami.

Pozbywanie się brudu i zanieczyszczeń

Czasem tylko powierzchownie wszystko wygląda na czyste i posprzątane. Kiedy jednak bliżej się przyjrzeć, brud znajduje się w licznych zakamarkach, do których zwykłą gąbką może być ciężko dotrzeć. Niby są to tylko niewielkie niuanse, mają za to spory wpływ na obecność rybików w łazience.

W związku z tym warto jak najszybciej zabrać się za gruntowne sprzątanie. Na samym początku należy usunąć z łazienki wszystkie rzeczy, które w żaden sposób nie są w niej potrzebne. Trzeba również zadbać o szczelność kosza na pranie i jego systematyczne opróżnianie. Jeżeli łazienka jest pokryta płytkami, warto pomyśleć o wyczyszczeniu fug z pomocą odpowiednich środków i preparaty. Oczywiście podczas korzystania z substancji chemicznych konieczne trzeba założyć gumowe rękawice.

Kolejny krok to uzupełnienie wszystkich niedoskonałości i ubytków, które występują między meblami łazienkowymi, płytkami, czy łączeniami sprzętu i armatury sanitarnej. W ty celu można posłużyć się silikonem.

Pułapki na rybiki

Brzmi z początku nieco śmiesznie, może jednak okazać się skutecznym sposobem walki z tymi owadami. Rybiki są bardzo zwinne, dlatego ich duża liczba uniemożliwi ich ręczne wyłapanie. Wystarczy taką pułapkę postawić w odpowiednim miejscu. Budowa takiej łapki nie jest skomplikowana.

Obejmuje ona specjalną tackę z klejem, która substancją zapachową wabi do siebie wabiki. Kiedy już na nią wejdą, nie będą mogły w żaden sposób się z niej wydostać. W razie konieczności można także posłużyć się płynem owadobójczym przez jego rozpylenie w łazience.

Parametry wilgotności i temperatury w łazience

Nie wystarczy raz porządnie wysprzątać łazienki. To tylko jeden z etapów długofalowego procesu wymagającego regularnych działań przeciwko rybikom. W łazience bardzo często panuje wysoki poziom wilgotności i najlepsza temperatura wspierająca rozmnażanie rybików.

Jak pozbyć się rybików z łazienki?

Aby wspomniane owady chciały jak najszybciej opuścić łazienkę, warto przede wszystkim ustawić temperaturę poniżej 21 stopni Celsjusza lub powyżej 26 stopni. Należy także pomyśleć o zainstalowaniu dodatkowego systemu wentylacji i jego regularnym uruchamianiu, kiedy tylko w pomieszczeniu zrobi się duszno.

Skuteczny sposób eliminowania nadmiaru wilgoci to także pochłaniacze wilgoci. Już za niewielkie pieniądze można zaopatrzyć się w niewielki model takiego pochłaniacza z odpowiednim wkładem. Aby jednak to urządzenie miało sens, wkłady muszą być wymieniane regularnie.