Jak ułożyć płytki ceramiczne w łazience

Za wyborem płytek ceramicznych przemawia wiele atutów. Są trwałe, uniwersalne i wygodne w użytkowaniu. Sprawdzą się znakomicie zarówno na podłodze, jak i na ścianie. W tym poradniku przeczytasz, jak je ułożyć i na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę. 

Dobry plan to podstawa

Zanim rozpoczniesz układanie płytek, zaplanuj ich konfigurację. Możesz więc narysować układ płytek lub skorzystać z oprogramowania, które pozwoli zaprojektować wnętrze. Kolejnym etapem jest sprawdzenie szczelności łazienki. Należy więc rzucić okiem na ściany, dno kabiny prysznicowej, okolice wpustów podłogowych, kratki ściekowej czy strefy przy wannie. Dzięki temu możesz być pewien, że płytki nie będą pękać i zapewnią wieloletnią trwałość. Ponadto warto kupować je w sprawdzonych punktach. Doskonałą propozycją może być sklep internetowy Domus Ceramika. Na pewno znajdziesz tu rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb. 

Przygotuj podłoże

Podłoże w łazience musi być czyste, suche, równe i pozbawione pyłu. Porowate powierzchnie trzeba wiec zagruntować, korzystając z zaprawy lub specjalnego preparatu.
W przypadku bardzo gładkich ścian warto zastosować emulsję do podłoży niechłonnych. Dobrze przygotowane podłoże pochłonie dużo mniej zaprawy klejącej, co wpłynie na niskie koszty. Następnie możesz już wybrać, które płytki znajdą zastosowanie w Twojej łazience. Jedną z propozycji mogą być płytki patchwork, które kupisz w sklepie Domus Ceramika. To oczywiście przykład, gdyż szeroka oferta obejmuje bardzo wiele rozwiązań.

Przyklejanie płytek

Czas wyznaczyć pion i poziom za pomocą niezastąpionej poziomicy. Kluczową kwestią będzie również wybór kleju dostosowanego do rodzaju podłoża i rozmiaru płytek. Ponadto możesz przybić do ściany listwę, która przytrzyma pierwszy rząd płytek, aby te się nie zsuwały. Gdy ułożysz już górne płytki i zdemontujesz listwę, przejdź do dolnych rzędów. Pamiętaj, aby pozostawić miejsce na spoiny. 

Przycinanie płytek

Pamiętaj, aby podczas układania płytek stale usuwać nadmiar kleju, a także kontrolować, czy utrzymywany jest pion i poziom. Niekiedy konieczne może być również przycinanie.
W tym celu znakomicie sprawdzi się gilotyna, wiertło węglowe czy wolframowe lub piła ostrzem diamentowym. Przy tym zadaniu należy zachować bardzo wysoką precyzję, więc osobom niedoświadczonym zalecamy wsparcie fachowca.

Perfekcyjne wykonanie fug

Po wyschnięciu kleju możesz rozpocząć fugowanie. Na tym etapie kluczową kwestię stanowi wybór odpowiedniej zaprawy do spoinowania, która będzie skutecznie chronić spoiny przed nasiąkaniem. Wówczas zadbasz o minimalną chłonność fug, a także właściwości antybakteryjne. Ponadto na rynku nie brakuje dekoracyjnych zapraw, które sprawdzą się znakomicie wśród osób, doceniających nawet te najmniejsze detale. 

Pamiętaj, aby nakładać fugi przy pomocy gumowego ściągacza, równomiernie wypełniając każdą szczelinę. Natomiast nadmiar należy koniecznie usunąć, zanim stwardnieje. Przy tej czynności wystarczy wilgotna gąbka. Nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu okładziny.