Jak zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi stóp?

Kiedy na dworze zaczyna panować wysoka temperatura, najczęściej stopy poddają się ogromnej potliwości, szczególnie w nieodpowiednim obuwiu i to w skarpetkach. Po całym dniu stopy wymagają oczywiście odpoczynku, jednak nagromadzony na nich pot przeradza się w istny koszmar dla nosa. Nieprzyjemny zapach daje się we znaki i to nie tylko nam, ale również osobom z otoczenia. Co zrobić, by stopy przestały.. śmierdzieć?

Dbałość o higienę

To oczywiście podstawowa i niepodważalna zasada. By jednak higiena była skuteczna, warto postawić na mydło antybakteryjne. Jego zaletą jest przede wszystkim zapobieżenie powstawaniu i rozmnażaniu się bakterii, które powodują przykry zapach stóp. Kiedy nadchodzą upalne dni, należy po każdym powrocie do domu przemyć stopy, co nie tylko je odświeży, ale i zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Wybór obuwia

Bardzo duże znaczenie dla kondycji stóp ma odpowiednie obuwie. W biurach niestety sandały nie przejdą, dlatego letnie obuwie w zupełności w takich miejscach odpada. W takiej sytuacji najlepiej będzie postawić na naturalne tworzywa. Mimo iż stopy mogą nadal się pocić, to jednak nie będzie to aż tak ciężkie doświadczenie, jak w przypadku butów wykonanych ze sztucznych surowców.

Kiedy jednak tylko ma się taką okazję, należy od razu zakładać klapki i sandały, by zapewnić swoim stopom dostęp do powietrza i nieustanną wentylację. Dzięki temu nie nagromadzi się na nich nadmierna wilgoć, a bakterie nie rozpoczną produkcji brzydkich zapachów.

Czy korzystać z rajstop i skarpetek?

Dodatkowe okrycie na stopach w postaci skarpetek i rajstop również wpływa na zwiększenie ich potliwości. Jeśli jednak nie można zrezygnować z tych elementów garderoby, warto przynajmniej postawić na naturalne materiały.

Jak zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi stóp?

Skarpetki z jonami srebra lub z włókien bambusowych powodują ograniczone namnażanie się niebezpiecznych bakterii, a taki materiał wchłania nadmiar wilgoci, ale także ułatwia oddychanie skórze stóp. Rajstopy także mogą zwiększyć potliwość, ponieważ najczęściej składają się z elastyny i lycry, czyli materiałów syntetycznych, które nie ułatwiają cyrkulacji powietrza.

Jakie kremy i dezodoranty stosować?

Konsumenci mogą skorzystać z bardzo rozbudowanego asortymentu wielu firm, które oferują środki w postaci dezodorantów i kremów do stóp. Najlepiej będzie wybrać środki o naturalnej recepturze, które potrafią poradzić sobie z nadmiernym poceniem i nieprzyjemnym zapachem.

Najczęściej takie kosmetyki są wyposażone w mentol, który ma nie tylko działanie chłodzące, ale i odświeżające, ale również w talk, który potrafi skutecznie wchłonąć nadmierny pot z przegrzanych stóp. Do wyboru są również liczne mgiełki i kremy, których celem jest ograniczenie pocenia. Wiele z nich walczy także z powstającymi na stopach bakteriami, a także chroni je przed grzybami.

Zapach, który na co dzień potrafi skutecznie uprzykrzyć każdemu życie, wcale nie musi być taki uporczywy. Regularna higiena o własne stopy oraz stosowanie odpowiedniej profilaktycznej linii kosmetyków pozwoli zahamować tą problematyczną dolegliwość, by już nigdy więcej przykry zapach stóp nie był przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu.