Pralka to niezbędny w każdym domu sprzęt AGD, który pozwala doprowadzać odzież w czystości. Kiedy przychodzi kupić nam nowy sprzęt pojawia się lawina możliwości. Przede wszystkim musimy kierować się najważniejszymi parametrami i właściwościami, które ułatwią nam życie. Na co więc zwrócić uwagę?

Rodzaje pralek

Podstawowy podział pralek wygląda następująco:

  • Pralki wolnostojące – są to samodzielne urządzenia, łatwiej jest je wymienić, w sklepach znajdziemy ich bardzo duży wybór, możemy zdecydować się na modele ładowane od frontu, od góry, czy też ładowane od góry typu Slim.
  • Pralki przeznaczone do zabudowy – kupujemy ją w momencie, gdy dopiero urządzamy pomieszczenie, pamiętajmy, że szafka, w której będzie się ona znajdować musi mieć odpowiednie rozmiary, także lepiej nie ryzykować z kupnem pralki do istniejącej już zabudowy, bo może się ona zwyczajnie nie zmieścić. Pralka do zabudowy musi być również tak zamontowana, by podczas awarii lub wymiany był do niej łatwy dostęp.

Jakiej wielkości bęben?

Przy zakupie pralki zwróćmy przede wszystkim na jej ładowność bębna. Znajdziemy pralki o ładowności od 3 do 10 kilogramów, musimy jednak dobrać ją do własnych potrzeb. Jeśli mieszkamy w dwie osoby wystarczy nam pralka o małej ładowności, jeśli jednak nasza rodzina jest nieco większa – zwiększa się również ilość prania, a co za tym idzie – konieczność posiadania większego bębna.

Lepsza klasa energetyczna = większa oszczędność

Bardzo ważna jest również klasa efektywności energetycznej, która mówi nam jaką ilość energii zużyjemy w ciągu roku przez to urządzenie. Unia Europejska posiada klasyfikację od A do G, gdzie A oznacza najlepszą klasę.

Zużycie obliczamy dla jednego prania tkanin bawełnianych w temperaturze 60 stopni Celsjusza, pralki o wyższej klasie energetycznej są droższe, jednak bardziej opłacalne w użytkowaniu i nie tylko ze względu na ekonomiczne korzyści, ale również ekologiczne.

Biorąc pod uwagę tradycyjną pralkę, która ma ładowność bębna 5 kilogramów i prędkość 1000 obrotów na minutę, między klasą A, a C jest około 30 złotych różnicy w skali roku, jeśli chodzi o zużycie prądu. Nie jest to jak widać diametralna różnica, może więc okazać się, że zakup droższej pralki wcale nie musi być lepszy, a wyższa cena dyktowana jest dodatkowymi funkcjami.

Klasa efektywności wirowania

Wirowanie to również bardzo ważna funkcja naszej pralki, dzięki której możemy wyciągnąć z niej ubrania bardziej wilgotne niż całkiem mokre. Klasa ta określa nam stopień wydajności suszenia prania, tutaj również klasa energetyczna wynosi od A do G, gdzie A to najlepsza.

Wskaźnik wydajności odpompowywania wody w klasie A wynosi 45%, a w klasie G – powyżej 90%, jest więc to bardzo duża różnica. Dobrze, jeśli pralka ma regulowaną prędkość wirowania, dzięki czemu możemy dostosować ją w zależności od rodzaju tkanin, które chcemy wyprać.

Poziom hałasu

Zwróćmy też uwagę na poziom hałasu, który generuje pralka, ważną informacją jest to, że pralki ładowane od frontu zazwyczaj są cichsze niż pralki ładowane od góry. Musimy ją również odpowiednio wypoziomować, co da nam gwarancję cichszej pracy.

Pralka powinna mieć poziom hałasu w granicach 50 dB(A), natomiast podczas wirowania może on wzrosnąć do 75 dB(A).

Pobór wody

Również jest bardzo ważny, ponieważ od ilości pobieranej wody w danym cyklu także zależą nasze rachunki. Pralka pobiera od 27 do 94 litrów wody podczas jednego prania, tutaj należy wziąć pod uwagę klasę energetyczności pralek, od których zależna jest ilość pobieranej wody: różnica pomiędzy klasą A oraz G wynosi 15 litrów.

Przydatne funkcje

Nowoczesne modele pralek wyposażone są w wiele przydatnych funkcji, które mogą ułatwić nam pranie, oto najlepsze z nich:

  • Program krótki, dzięki któremu możemy odświeżyć ubrania lekko zabrudzone, trwa średnio 25 minut.
  • Program Bio, który posiada wydłużone pranie wstępne, gdzie enzymy z proszku rozpuszczają się w temperaturze 40 stopni Celsjusza, dzięki czemu usuwają się plamy organiczne, takie jak krew, czekolada czy mleko.
  • Program antybakteryjny, który dezynfekuje ubrania w temperaturze 80 stopni Celsjusza, przydatny szczególnie, gdy posiadamy małe dzieci lub jesteśmy alergikami.
  • Program do ubranek dziecięcych, który charakteryzuje się intensywnym praniem oraz płukaniem, które jest o wiele dokładniejsze, dzięki czemu płyn ani proszek nie uczuli dziecka.
  • Pranie wstępne, które jest jeszcze przed praniem zasadniczym, ten program stosujemy w przypadku ubrań bardzo zabrudzonych – namacza on dokładnie tkaninę.
  • Funkcja PUPIL, która znajduje się w niektórych modelach i pozwala na dokładne pozbycie się sierści z naszych ubrań.
  • Program łatwego prasowania lub redukcji zagnieceń, w którym zamiast wirowania następuje odparowanie wody, a nasze ubrania wyciągamy o wiele mniej pogniecione.

Ceny pralek

Ceny uzależnione są oczywiście od wszystkich parametrów, które zostały wymienione powyżej. Jeśli mieszkamy we dwójkę i nie mamy zbyt dużo wolnej przestrzeni, by pozwolić sobie na dużą pralkę zdecydujmy się na pralkę małych rozmiarów, która posiada podstawowe funkcje prania – za taki model zapłacimy około 800 złotych. Ceny wzrastają wraz z rozmiarem i ilością funkcji – mogą osiągnąć nawet kilka tysięcy złotych.