praktyczne oświetlenie do domu

Nie da się funkcjonować na co dzień w domowych wnętrzach bez oświetlenia. Należy ono do najważniejszych instalacji, które wprowadza się do pomieszczeń niemal na samym początku, tuż po zakończeniu prac budowlanych. Oświetlenie jednak oświetleniu nierówne. Aby zapewnić sobie komfort, trzeba dobrze przemyśleć kwestię domowych lamp i punktów świetlnych. O czym trzeba pamiętać? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Funkcje domowego oświetlenia

Właściwe dopasowanie oświetlenia w domu jest możliwe tylko wtedy, gdy przed rozpoczęciem planowania instalacji dokładnie określimy nasze potrzeby. Każde zadanie wymaga przecież nieco innego typu oświetlenia i odpowiednich źródeł światła.

Do podstawowych typów, o których należy pamiętać jest oświetlenie:

• główne lub strefowe,

• zadaniowe,

• dekoracyjne.

Rolą oświetlenia głównego jest zapewnienie wystarczającej ilości światła do bezpiecznego i komfortowego przemieszczania się w każdym pomieszczeniu. Lampy tego typu dają też oczywiście tyle światła, żeby spokojnie wykonywać podstawowe czynności. Natężenie światła w tym przypadku nie przekracza najczęściej 100 lumenów, a oprawy dają przyjemne, rozproszone światło, nie podrażniające wzroku.

Oświetlenie zadaniowe natomiast wykorzystuje się do czynności precyzyjnych. Zalicza się do tej kategorii przede wszystkim lampy stojące (podłogowe i stołowe) lub reflektorki z kierunkowanym strumieniem światła. Natężenie światła jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku lamp głównych. Dopasowuje się je do typu wykonywanych czynności. Może wynosić od 500-1000 lumenów.

A co z oświetleniem dekoracyjnym? W zasadzie każda lampa potrafi stać się dekoracją w domowej aranżacji. Jednak w przypadku taśm LED lub niewielkich oczek wpustowych często aspekt estetyczny przeważa nad praktycznością, gdyż nie są w stanie dać wystarczającej ilości światła do normalnego funkcjonowania we wnętrzu.

Każda z opisanych lamp powinna się wyróżniać szeregiem cech, pozwalających na stworzenie optymalnego i wygodnego systemu. Jakie powinny zatem być praktyczne lampy do domu?

Energooszczędność

Nie da się ukryć, że dla wielu osób podstawowym parametrem, branym pod uwagę przy wyborze produktów do domu, jest kwestia oszczędności. W przypadku lamp sprawdza się ilość zużywanej energii elektrycznej.

Idealnym rozwiązaniem stają się zatem źródła światła LED, które pobierają zdecydowanie mniej energii niż standardowe żarówki, zachowując przy tym odpowiednią jasność i komfort oświetleniowy w każdym pomieszczeniu.

Bezpieczeństwo

Wszystkie oprawy oświetleniowe, wprowadzane do domowych wnętrz, muszą być w pełni bezpieczne. Szczególnie istotne jest choćby zastosowanie właściwych opraw w łazience, w której panuje podwyższona wilgotność oraz istnieje realne ryzyko zachlapania lampy wodą. Dzięki zamontowaniu lamp o wysokim współczynniku wodoszczelności chronimy się zatem przed ryzykiem porażenia prądem.

W pokojach dziecięcych z kolei powinny znaleźć się lampy o konstrukcji nienagrzewającej się, aby przeciwdziałać nieprzyjemnym poparzeniom.

Estetyka i spójność

W każdym pomieszczeniu montuje się zazwyczaj większą ilość opraw oświetleniowych, spełniających różne funkcje. Dlatego też warto zadbać o ich spójność wizualną.

Skoro oświetlenie w domu bywa najważniejszym elementem dekoracyjnym, niech wszystkie lampy przynależą do tego samego stylu. Przełoży się to na harmonię i porządek w aranżacji. Szukajmy zatem produktów w sklepie Lampy.it, aby cieszyć się spójnym wystrojem.

Wygoda sterowania

Podstawowym typem kontrolowania i zarządzania domowym oświetleniem są oczywiście włączniki światła. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na zdalne sterowanie wszystkimi lampami.

Można do tego stosować piloty lub praktyczne aplikacje ściągane na telefon. Zdarzają się też rozwiązania wykorzystujące komendy głosowe lub gesty. Dzięki tak dużej różnorodności dobór właściwego produktu do domu staje się zdecydowanie prostszy.

Smart House – oświetlenie inteligentne

Jeśli chcemy połączyć wszystkie kwestie i znaleźć rozwiązanie oświetleniowe do domu, które będzie równocześnie energooszczędne, bezpieczne, przyjemne dla oka i wygodne w sterowaniu, warto zastanowić się nad wprowadzeniem do wnętrz systemu Smart House.

Oświetlenie inteligentne w wielu momentach działa samodzielnie, za sprawą praktycznych sensorów i czujników. Możemy je w pełni kontrolować i dopasowywać do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu życie w domu staje się jeszcze wygodniejsze.