opuchlizna oczu i powiek

Zapuchnięte lub nabrzmiałe powieki oraz okolice oczu to powszechnie spotykana przypadłość, mająca znacznie etiologii. W części wypadków nie są one szkodliwe, przede wszystkim doskwierając pod względem estetycznym. Gdy natomiast stan taki pojawia się systematycznie oraz trwa dłużej, to niezbędna może się okazać konsultacja u specjalisty. Kłopoty z opuchlizną potrafią bowiem informować o poważniejszych zaburzeniach, nigdy nie połączonych z narządem wzroku. W takim wypadku przeprowadzenie właściwych badań diagnostycznych pozwala na znalezienie etiologie, a co najistotniejsze, na podjęcie skutecznego leczenia. Gdy opuchlizna nie pojawia się powszechnie, to wystarczą domowe sposoby, gdy częściej – to o ją dokładniej zbadać.

Skąd się bierze opuchlizna

Nasz organizm w znacznej ilości wiąże się z innych płynów. Gdy w każde tkance przyjdzie ich duża koncentracja, to pojawia się obrzęk oraz opuchlizna, skutkująca znacznym powiększeniem objętości. Dotyczy to również okolic oczu oraz powiek, zwłaszcza iż są to zajęcia niezwykle małe oraz wrażliwe. Obrzęki rano potrafią być zrobione tym, iż system limfatyczny w okresie snu działa zdecydowanie wolniej, a w tkankach składa się woda oraz toksyny. Taka opuchlizna dosyć łatwo mija, powszechnie zaraz po kilkudziesięciu minutach nie ma po niej śladu. Okolice oczu są mocno unaczynione, przez co chociażby małe rozdrażnienia potrafią być czynnikiem pojawienia się obrzęków. To tylko urazy są kolejnym czynnikiem pojawienia się opuchlizny, czasem o dosyć wielkich rozmiarach. Duże uderzenie w okolice oka może wywołać takie nabrzmienie otaczających go tkanek, iż można chociażby zupełnie przestać widzieć. Kolejną etiologią napuchniętych oczu potrafią być choroby, wywołujące stany zapalne. Uczące się patogeny powodują rozdrażnienia, i one z kolei wywołują powstawanie opuchlizny. Opuchniętym powiekom powszechnie wtórują choroby połączone z oczami, na przykład wzmożone łzawienie, palenie oraz świąd, nietolerancję na światło, zaczerwienienie, schorzenia widzenia, nadwrażliwość na dotyk oraz ucisk lub pojawienie się niewielkich guzków oraz grudek. Jeśli opuchlizna wywołana jest przez jakąś dolegliwość, to także występują objawy kluczowe dla niej, na przykład wysypka, kichanie lub kaszel.

powody opuchniętych oczu i powiek - co oznacza

Co że być etiologią obrzęku

Pojawiający się na powiekach oraz dookoła oczu obrzęk może stanowić bardzo rozmaite etiologie. Niejednokrotnie jest to po prostu zwykłe zmęczenie oraz niewyspanie, a również podrażnienie wywołane pocieraniem oka lub przedostaniem się do niego jakiegoś ciała obcego. Czasem takie pocieranie lub inny przedmiot potrafią także wywołać przeróżnego typu urazy gałki ocznej. Duża część kłopotów połączonych z opuchlizną jest efektem chorób połączonych typowo z oczami. Należą do nich przede wszystkim choroby bakteryjne, zapalenie powiek lub zapalenie spojówek. Jednak również obrzęk może wywołać owrzodzenie rogówki lub uciążliwe zgrubienia podstawy rzęs oraz powiek, określane jęczmieniem. Zapaleniom powiek oraz spojówki może towarzyszyć zaczerwienienie, palenie oraz łzawienie, a również liczenie się innych wydzielin. Osobną grupę chorób wywołujących zapuchnięte powieki są dolegliwości innych organów. Tyle iż wówczas ta opuchlizna powszechnie nie jest stosowana z konkretną dolegliwością oraz do oceny konieczne są właściwe analizowania.