Po co śrutuje się zboże

W dobrze rozwiniętym gospodarstwie rolnym obowiązkowym urządzeniem jest śrutownik. Do czego służy i jak przebiega praca przy jego wykorzystaniu? Jakie działanie wykazuje w ramach modyfikacji zbóż? Poznaj szczegóły już teraz, czytając poniższy tekst?

Co to jest śrutownik i do czego służy? 

Śrutownik jest zaawansowanym urządzeniem do obróbki zboża. Na rynku występują śrutowniki do obsługi ręcznej albo te mechaniczne, które sprawdzają się lepiej w ramach konieczności śrutowania znacznych plonów. 

Co oznacza śrutowanie zboża? Mechanizm działania śrutownika jest prosty. Dzięki temu urządzeniu oddzielana jest łuska zboża od ziarna, a same ziarna mogą zostać lepiej zmielone na drobniejsze części. Śrutowanie zboża wykazuje ogromne zalety, na przykład w przypadku produkcji pasz. 

Po co śrutować zboże?

Ponieważ śrutownik do zboża pozwala oddzielić łuskę zboża od ziarna, sama produkcja paszy pozostaje znacznie lepszej jakości. Śrutowane zboże jest lepiej wchłaniane, lekkostrawne, znacznie szybciej wydzielany jest też błonnik pokarmowy, ponieważ ten proces nie jest ograniczony poprzez twardą powłokę. Lepsza wchłanialność oraz lekkostrawność zbóż to również efekt zmielenia ziaren, co z kolei przekłada się na znacznie bardziej jakościowe żywienie hodowanych w gospodarstwie rolnym zwierząt. 

Jakie zboża można śrutować?

Kukurydza, jęczmień, owies, żyto, to tylko niektóre zboża, które z powodzeniem udaje się śrutować. Co ciekawe, nowoczesne śrutowniki do zbóż świetnie poradzą sobie zarówno z dobrze wysuszonymi, ale też mokrymi ziarnami. Warto dodać, że mokra pasza dla zwierzyny jest nie tylko tańsza, ale i lepiej przyswajalna, na przykład przez trzodę chlewną. Sami eksperci podkreślają, że mokre, ześrutowane ziarna mogą stanowić nawet 50% paszy dla zwierząt hodowlanych. Należy jednak pamiętać, że taka mieszanka nie może zapychać urządzeń do karmienia, co często zdarza się właśnie w przypadku zbyt mokrego jedzenia. 

Co brać pod uwagę przy wyborze śrutownika na zboże?

W gospodarstwie rolnym liczy się najwyższa jakość wszelkich urządzeń i nie inaczej jest w przypadku śrutownika na zboże. Zaleca się, aby tego rodzaju urządzenie miało przede wszystkim optymalnie wydajny silnik. Tutaj pod uwagę warto wziąć intensywność użytkowania śrutownika oraz ilość przerabianego zboża. Te czynniki są istotne również wtedy, kiedy pod uwagę bierze się pojemność pojemników na nieobrobione jeszcze zboże oraz już te, które zostało poddane obróbce. 

Kolejny ważny aspekt to rodzaj sit, które mają rozdrabniać zboże. Pod uwagę należy wziąć wielkość ziaren, które mają być śrutowane, ale również efekt finalny ich mielenia. 

Śrutownik do zboża powinien być w całości wykonany z nietoksycznych materiałów. Te kiepskiej jakości mogłyby wydzielać niekorzystne substancje albo negatywnie wchodzić w reakcję ze składnikami pasz i przyczyniać się do zachorowań zwierząt.  

Dobry śrutownik posiada też gwarancję i można go dogodnie serwisować. Warto wybierać te z niezbędnymi certyfikatami oraz atestami, jakie wystawia producent.