Zakładamy ogródek – jak dopasować rośliny do pH gruntu?

Zanim rozpocznie się samodzielne projektowanie swojego ogrodu, warto jeszcze przed zasadzeniem roślin sprawdzić jej pH. Jest to jeden z bardziej istotnych czynników, od którego zależy, jak rośliny będą sobie radziły w nowym środowisku i otoczeniu. Jak się zatem okazuje, wcale nie tak prosto jest stworzyć swój wymarzony ogród, jeżeli nie zna się indywidualnych preferencji poszczególnych roślin oraz gleby, na której mają się one znaleźć. Aby cała operacja przebiegłą sprawnie i bezbłędnie, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, od których będzie zależało powodzenia całego planu.

Sprawdzenie gleby

To jeden z ważniejszych czynników. Gleba może mieć bowiem rożny odczyn, a nie każdy dla danej rośliny będzie właściwy. Można wyróżnić glebę gliniastą, lekką, piaszczystą oraz gliniasto- piaszczystą. Jeżeli weźmie się do ręki trochę ziemi i nie będzie miało się problemu z jej uformowaniem w kształcie kulki, a sama ziemia w dotyku jest wilgotna to z pewnością ma się do czynienia z glebą gliniastą. Jeśli natomiast znajdują się w niej ziarenka piasku i nie można z niej uformować jednolitej kuli, wtedy jest to raczej gleba średnia. Kiedy zaś ziemia rozsypuje się i nie można stworzyć z niej żadnego kształtu, ma się do czynienia z piaskiem.

Każdą glebę wyróżniają inne właściwości. Żyzna i wilgotna będzie gleba gliniasta, jednak przepuszcza ona wtedy znacznie mniej wody i trzeba ją odpowiednio spulchniać. W przypadku gleby piaszczystej nie ma problemów z przepuszczalnością wody, posiada ona jednak znacznie mniej składników odżywczych. Jak widać, każdy rodzaj gleby znacznie różni się od siebie. Na każdym jednak można posadzić odpowiednie rośliny.

Kwasowość gleby

Zanim rozpocznie się sadzenie roślin, należy przede wszystkim sprawdzić, jakie jest jej pH. W tym celu warto zaopatrzyć się w kwasomierz glebowy. Jest on dostępny już od kilkunastu złotych. Aby dokonać pomiaru, wystarczy trzymać się dołączonej do opakowania instrukcji.

Zakładamy ogródek – jak dopasować rośliny do pH gruntu?

Najpierw należy pobrać próbkę gleby z kilku różnych lokalizacji w ogródku, by można było uśrednić wynik. Jeśli pH wyniesie mniej niż 4,5, wtedy ma się do czynienia z glebą mocno zakwaszoną. Jeśli natomiast wynik będzie wyższy, niż 7,2, można powiedzieć, że gleba jest zasadowa. Ocenianie kwasowości ziemi można także przeprowadzić z pomocą hortensji. Na glebie kwasowej jej kwiaty przybierają barwę niebieską, a na zasadowej odcień różu.

Wybór roślin

Jeżeli ma się już ustalony poziom pH, warto przejść do kwestii doboru roślin. W przypadku gleby kwaśnej warto postawić na rośliny z gatunku wrzosowatych, a także na rododendrony oraz azalie. Ziemię lekko kwaśną dobrze tolerują także niecierpki i begonie, można także pokusić się o zróżnicowanie całej kompozycji i posadzenie kostrzewy, czyli ozdobnej trawy. Na wspomnianej glebie dobrze czują się ponadto margerytki.

Zmiana pH gleby

Aby zmienić pH gleby, można np. odpowiednio ją zakwaszać gotowymi i do tego celu stworzonymi preparatami. Jest to jednak czasochłonne i dosyć kosztowne. Jeżeli natomiast gleba jest zbyt kwaśna, można skorzystać z pomocy wapna, które zmieni odczyn na bardziej zasadowy.