ból brzucha z prawej strony

 Wydaje się, że nie ma na świecie takiego człowieka, którego nie dotknął nigdy ból brzucha. Często o bólu brzucha mówią dzieci, które zwykle zjadły coś słodkiego na głodny żołądek. Brzuch może boleć ze stresu. Wreszcie ból brzucha może oznaczać jakieś schorzenie – te bardziej łagodne, ale również te groźniejsze. Obecnie skupimy się na bólu brzucha z prawej strony – co może oznaczać taki ból i jakie mogą być jego przyczyny. Jak się okazuje, może być mnóstwo powodów powodujących ból brzucha z prawej strony. Żadnej z nich nie możemy w żaden sposób lekceważyć, bowiem może to się źle skończyć dla naszego jakże cennego zdrowia.

Przyczyn może być wiele

Zanim zastanowimy się na przyczynami bólu brzucha po prawej stronie, warto wymienić te organy, które znajdują się właśnie w tych miejscach w naszym organizmie. W jamie brzusznej są to organy narządy pokarmowego oraz naczynia krwionośne, a także umiejscowione są tam nerwy. Z kolei po prawej stronie brzucha zauważamy obecność wyrostka robaczkowego, wątroby, okrężnicy i pęcherzyka żółciowego. Oczywiście te organy są rozlokowane w różnych miejscach, niektóre znajduję się trochę wyżej, inne umiejscowione są niżej, bardzie na lewe czy prawo. Dlatego w przypadku bólu trzeba określić dokładne miejsce, które nie pozwala nam na normalne codzienne funkcjonowanie. Przyczyną takiego bólu może być chociażby zapalenie wyrostka robaczkowego. Zwykle ten ból jest bardzo duży i kończy się wezwaniem karetki pogotowia ratunkowego i szybkie przewiezienie na salę operacyjną w celu operacji wyrostka. Jest to bardzo popularne schorzenie szczególnie wśród młodych chłopców i dziewczynek. Jednak bez wyrostka można żyć i normalnie funkcjonować. Kolejną z przyczyn może być również choroba wątroby czy zapalenie płuc. Niestety, ból brzucha po prawej stronie może oznaczać także raka żołądka, a wiadomo, że takie schorzenie często prowadzi do śmierci. Innymi przyczynami mogą być zapalenie dróg żółciowych, niewydolność nerek, niedrożność jelit, torbiel jajnika, tętniak, zapalenie żołądka czy również półpasiec.  Jak widać, przyczyn jest bardzo wiele. Niezależnie od przyczyny ważne jest to, aby bólu nie lekceważyć i szybko udać się do lekarza specjalisty w celu wykonania odpowiednich badań.

z jakiego powodu moze boleć z prawej strony

Nie lekceważ objawów

Żadnego objawu bólu brzucha po prawej stronie nie można lekceważyć. Nic nam nie zaszkodzi udać się do lekarza, a tym bardziej wykonanie odpowiednich badań, które tak naprawdę powinno wykonywać się systematycznie co kilkanaście miesięcy. Wykryta wcześniej choroba to jedynie szansa na to, że zostanie pokonana przez nas, a przede wszystkim przez nasz organizm. Wtedy tylko powrót do zdrowia będzie priorytetem, a jeśli już dojdziemy do pełni formy będziemy mogli żyć pełnią naszego życia razem ze swoimi najbliższymi. Pamiętaj – rozsądek zawsze wygrywa, a brawura i lekceważenie pewnych rzeczy nigdy nikomu jeszcze nie wyszła na dobre.