Pięć niezawodnych sposobów na uciążliwe meszki

Meszki – niby takie niewielkie, a jak potrafią zwracać na siebie uwagę i to nie tylko swoim wyglądem i liczbą, ale także kąśliwymi atakami. Wydają się wręcz niepokonane. Nie straszny im wiatr ani słońce.

Przez to, że ich nie słychać, nigdy nie wiadomo, kiedy spodziewać się następnego ataku. Mimo ich miniaturowości ukąszenia po meszkach są bardzo bolesne i nieprzyjemne. Wszystko z powodu dużej zawartości toksyn w ślinie tych owadów. Jeżeli w dodatku jest się alergikiem, takie ukąszenia mogą być jeszcze bardziej dotkliwe. Czasem występują także bóle głowy, gorączka i nudności.

Te małe czarne muszki, które najczęściej trzymają się blisko ludzi to w szczególności samice. Aby złożyć jaja, potrzebują one białka znajdującego się we krwi. Ich wzmożona aktywność przypada na czas późnej wiosny aż do końca lata. Powstaje więc pytanie, jak poradzić sobie z meszkami? Czy istnieją sposoby, by skutecznie wyeliminować je ze swojego otoczenia i cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu?

Właściwości olejków eterycznych

Meszki nie przepadają za bardzo intensywnymi zapachami. Olejki eteryczne właśnie takie są. Dla człowieka taki zapach jest przyjemny, dla muszek niekoniecznie.

Warto pomyśleć o zastosowaniu u siebie olejku eukaliptusowego, miętowego, czy rozmarynowego.

Skuteczny okaże się także olejek geraniowy i waniliowy. Można także pomyśleć o różnej kombinacji takich olejków.

Pięć niezawodnych sposobów na uciążliwe meszki

Trzeba jednak pamiętać, by zawsze delikatnie je rozcieńczyć np. balsamem do ciała. Dopiero wtedy można nanieść je na skórę.

Lampy owadobójcze

Można ją stosować również na zewnątrz na tarasie i balkonie. Działa ona dzięki zamontowanym w takiej lampie żarówkom UVA, które przyciągają do siebie meszki. Kiedy znajdą się one blisko, następuje ich unieszkodliwienie w wybrany sposób. W zależności od metody można zakupić lampę lepową, wiatrakową albo rażącą. Co ważne, taka lampa sprawdzi się świetnie również w przypadku much i komarów.

Pomoc w postaci roślin

Jeżeli właśnie jest się na etapie urządzania ogródka, można pomyśleć o zagospodarowaniu w nim nieco miejsca na różne zioła, których meszki nienawidzą. Warto posadzić chociażby tymianek i lawendę, ale również dobrze sprawdzi się także mięta i oregano. Wystarczy kilka doniczek z tego typu roślinkami, by ich odstraszający zapach przegonił niechciane owady.

By zapewnić sobie wysoką jakoś działania tej metody, należy rośliny posadzić gęsto w wilgotnym i osłoniętym miejscu. Nie będą one nikomu przeszkadzać, ponieważ człowiek pozytywnie reaguje na zapach wspomnianych ziół. Co więcej, będzie można wykorzystać je także w swoich ulubionych przepisach kulinarnych.

Środki owadobójcze

Kiedy domowe sposoby zawodzą, pozostaje jeszcze zastosować dostępne na rynku repelenty. Występują one zarówno w formie płynów, jak i kremów. Wystarczy spryskać nimi odzież, by skutecznie odstraszały meszki przez następne kilka godzin. Trzeba jednak trzymać rękę na pulsie i nigdy nie przesadzać z ilością stosowanego środka. Ze względu a jego recepturę może on powodować reakcje alergiczne, a w większej ilości doprowadzić nawet do zatrucia. Nie można go także stosować bezpośrednio na skórę. W domu natomiast zamiast tego rodzaju preparatów lepiej będzie zamontować moskitierę.

Występuje ona zarówno w wersji na zwykłe okno, jak i na drzwi balkonowe i wejściowe.