Suszarka do rąk – kaprys czy wygoda?

Coraz częściej, idąc do toalety w szkole, restauracji, galerii handlowej, czy jakimkolwiek innym miejscu publicznym, napotkać można te oto urządzenia. Są one następstwem ręczników, zwłaszcza papierowych, gdyż te do niedawna były publicznie używane.

Zarówno ręczniki, jak i suszarki do rąk posiadają pewne wady i zalety, dlatego też zdania dotyczące powinności używania tych opcji są podzielone. Jednak, czy urządzeń nie jest zbyt wiele w dzisiejszych czasach? Czy takie suszarki aby na pewno są potrzebne?

Suszarki do rąk- czym są?

Aby wydać opinię na temat tego cudu techniki, należy najpierw zorientować się, jak to działa i czemu ma służyć. Odpowiadając na powyższe pytanie, jest to urządzenie elektryczne mające na celu przyspieszenie suszenia dłoni poprzez dość silny nadmuch powietrza.

Zazwyczaj spotykane są w wersji automatycznej, czyli z czujnikiem ruchu, który uruchamia suszarkę po zbliżeniu ku niej dłoni i delikatnym poruszaniu nimi. Rzadziej zdarza się, że urządzenie należy włączyć przy pomocy odpowiedniego przycisku.

Początek istnienia tego urządzenia przypada na lata dwudzieste XX wieku. Kiedyś nie cieszyło się ono popularnością i nie liczyło się z zadowoleniem z jego działania, a wszystko ze względu na hałas i długość suszenia. Uważano również, że wytwarzane ciepło zapewnia idealne warunki do rozwoju bakterii. Z czasem wykazano jednak, że tak nie jest. Obecnie widok suszarki w toaletach nie jest dla nikogo szokujący, dziwniejszy byłby raczej jej brak.

Suszarka kontra ręczniki

Rozstrzygnięcie tego sporu nie jest wcale łatwym zadaniem. Jeszcze nie tak dawno używano zwyczajnych ręczników papierowych i nikt się nie skarżył. Było to przede wszystkich tańsze i prostsze rozwiązanie. Nie wszystkich bowiem było stać na suszarkę, zwłaszcza, że sam koszt jej montażu był duży. Co więcej, nie posiadała nienagannej opinii.

Z upływem czasu przekonano się, że to jednak suszarka pozwala na większe zaoszczędzenie pieniędzy. Łatwiej było także utrzymać czystość w toaletach. Suszarka jednak poprzez zbyt częste użycie może przesuszyć skórę dłoni, dlatego warto mieć przy sobie krem nawilżający do rąk.

Suszarka do rąk – kaprys czy wygoda?

Prócz tego, suszarka niezbyt dobrze się sprawdzi w przypadku dużej kolejki. W takiej sytuacji prędzej sprawdzi się ręcznik papierowy. Nie jest on jednak zbyt estetyczny, zwłaszcza mokry.

Rodzaje suszarek do rąk

Podczas przeglądu ofert sprzedaży można zauważyć, że istnieją dwa rodzaje suszarek do rąk. Pierwsza, w kształcie prostokąta, wieszana jest na ścianie. Strumień powietrza zostaje uwolniony po podłożeniu pod nią dłoni. Druga natomiast jest w formie stojącej, zwana „kieszeniową”, gdyż posiada otwór przypominający kieszeń, do którego należy włożyć ręce i wówczas suszarka zostaje uruchomiona.

Ze względu na wysoki i szybki rozwój technologii nie można narzekać na jakość współczesnych suszarek. Ponadto powstają coraz nowsze i ciekawsze modele, dzięki czemu można je łatwo dostosować do wystroju wnętrza. Wtedy pełnią również funkcję dekoracyjną.

Jak wybrać odpowiedni model?

Przed zakupem wypadałoby zorientować się, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru, aby go potem nie żałować. Pierwszym elementem jest moc. Można wywnioskować, że jeśli jest wyższa to czas suszenia krótszy. Ma to często wpływ na cenę suszarki, więc wszystko zależy od tego, jak bardzo komuś zależy, aby mieć ręce suche w kilka sekund.

Po drugie, obudowa. Wyróżnić można plastikowe i stalowe. Te pierwsze łatwiej utrzymać w czystości, natomiast drugie są wytrzymalsze. Warto dostosować materiał to do miejsca w jakim ma się urządzenie znajdować. Ostatnią rzeczą jest gwarancja. Warto sprawdzić, czy urządzenie ją posiada i na jak długo. Im dłużej, tym lepiej. Może się ona okazać zwłaszcza w przypadku tańszych modeli, które mogą okazać się krótkotrwałe.