Co to jest dom kopułowy?

Chcąc wybudować dom, zaczynamy brać pod uwagę różne opcje. Chcielibyśmy, aby było w miarę możliwości niedrogo, ale i solidnie. Na rynku istnieje wiele opcji różnych domów, jednak warto wziąć pod rozwagę domy kopułowe.
Dom kopułowy to dom, którego stworzenie może nas kosztować 20 tysięcy złotych. Jest to jednak dom innego typu, niż sobie wyobrażamy. To dom w kształcie kopuły. Przypominają nieco igloo. W ostatnim czasie moda na domy kopułowe wyraźnie zaczyna wracać.
Należy podkreślić, że tym, co najbardziej przemawia za wybudowaniem domu kopułowego, jest cena. Za dom mający powierzchnię 35 metrów kwadratowych możemy zapłacić 20 tysięcy. W przypadku, gdy uznamy, że przestrzeń jest jednak niewystarczająca, możemy dostawić następnie kopuły. Wówczas nasz dom będzie miał więcej pomieszczeń i przestrzeni. Takie domy nie posiadają dachu, co wpływa także na ich cenę.
Również forma fundamentów sprawia, że cena jest niższa. Dom stoi bowiem na planie koła, którego obwód jest mniejszy, niż przykładowego czworokąta. Do stawiania takiego domu używa się niedrogich materiałów, a także lekkich. Może to być siatkobeton czy styrodur. Także montaż jest bardzo prosty i z pewnością dobrze sobie z nim poradzimy. Budowa takiego domu trwa około 3 czy 4 miesięcy, co stanowi bardzo szybki czas budowy, porównując to z tradycyjnymi domami.
Zaoszczędzimy także na ogrzewaniu, bowiem taki dom jest energooszczędny. Cyrkulacja powietrza przebiega w inny sposób, więc koszty ogrzewania z pewnością zmaleją.
Wielu osobom wydaje się, że umeblowanie domu kopułowego może być trudnym zadaniem. Nie jest to jednak prawda. Dom kopułowy jest prosty do umeblowania, ponieważ ściany są zaprojektowane w taki sposób, aby ugięcie ściany na poziomie metra wynosiło tylko kilka centymetrów. Zatem możemy bez problemu wstawić gotowe meble ze sklepu.
Ogromną zaletą domu kopułowego jest fakt, że jest on odporny na wszelakie zjawiska atmosferyczne, takie jak tornada, huragany. Do budowy używa się lekkich materiałów, zaś cała konstrukcja jest wytrzymała. Takie domy zyskały ogromną popularność zwłaszcza w Japonii, gdzie często spotykamy się z trzęsieniami ziemi. Kopuła będzie także wytrzymała na wszelakie huragany.
Wadą jest jednak konieczność znalezienia dobrych fachowców, którzy podejmą się zbudowania takiego domu. Powinni mieć także doświadczenie w tym temacie i być cenieni na rynku.
W Polsce podejmowano próby tworzenia domów kopułowych. Jedną z takich prób jest dom architekta Witolda Lipińskiego z 1964 roku. Dom stworzono z poniemieckiej cegły rozbiórkowej. Niestety, co jakiś czas konstrukcja wymagała remontu, jednak zamieszkiwana jest i dzisiaj.
Dom kopułowy to dobry pomysł dla osób chcących zaoszczędzić podczas budowy domu. Pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu i jest odporny na czynniki atmosferyczne. Jednakże trzeba także rozważyć, że trudniej będzie nam dobrać do niego pasujące meble oraz początkowa przestrzeń może okazać się niewystarczająca. Na szczęście możemy wówczas dobudować kolejną kopułę. Warto sprawdzić tę opcję i samemu przekonać się, czy jest to dom dla nas!

www.kopalniamarzen.pl