Czy warto wyposażyć się w zewnętrzny dysk twardy 1 TB

Zewnętrzny dysk twardy to rozwiązanie, które może sprawdzić się w naprawdę wielu sytuacjach. Przyjrzyjmy się dokładniej temu, kto powinien takim produktem się zainteresować i jakie są jego podstawowe cechy.

Duży dysk zewnętrzny – dla kogo się sprawdzi?

Zewnętrzny dysk twardy 1 TB to świetna propozycja dla osób aktywnych, które nie mogą usiedzieć w miejscu. Może to być także osprzęt, który wspiera naszego laptopa – możemy np. nie chcieć lub nie mieć możliwości rozbudowania jego pamięci wewnętrznej. Jednocześnie tego typu rozwiązanie znakomicie sprawdza się w toku pracy związanej z testowaniem różnych konstrukcji komputerowych. Testerzy wydajności zdecydowanie docenią możliwość korzystania z plików zawartych na takim dysku. Znacząco ułatwia im to pracę i ogranicza czas, który potrzebny jest na ściągnięcie gry z internetu. Nie mówiąc o tym, że generuje to niepotrzebne obciążenie dla sieci, a ta może być potrzebna do pracy nad innymi zasobami.

Jednocześnie może to być wyposażenie „rodzinne”. Dawniej w domach przechowywaliśmy kasety VHS, później płytki CD, na których znajdowały się istotne dla nas pliki. Mogły być to np. filmy ze ślubu, chrzcin czy wspólnych wycieczek. Zdarzało się przecież też tak, że na zewnętrznych nośnikach przechowywaliśmy audiobooki, filmy, muzykę i inne dane. Dziś powoli zastępuje nam to streaming, jednak pamiętajmy o tym, że usługi streamingowe nie dają dostępu do wszystkich filmów, jakie kiedykolwiek wyszły. Nieco starsze, mniej popularne i przez to unikatowe produkcje nie doczekały się swoich wersji online.

Dlatego grono osób, dla których zewnętrzny dysk twardy 1 TB będzie faktycznym wsparciem w codzienności, jest naprawdę duże. Jeśli wiemy, że bliska nam osoba ciągle zmaga się z przenoszeniem plików z jednego komputera na drugi, a nie chce wyposażać się w dedykowany serwer NAS, lub zależy jej na w pełni zabezpieczonym, niedostępnym dla hakerów magazynie danych, zdecydowanie można pomyśleć o kupnie dla niej takiego urządzenia. Szczególnie że cena tego typu magazynów danych nie jest zabójczo wysoka.

Zewnętrzny dysk SSD do laptopa – mobilność na 100%

Zewnętrzny dysk SSD to nie tylko idealne dopełnienie naszego „terenowego” wyposażenia. Może to być osprzęt wręcz niezbędny. Aktualnie w laptopach najczęściej znajdziemy pojemne dyski SSD, których pojemność pozwala na przechowywanie podstawowych danych. Jednak jeśli chcemy rozszerzyć pamięć w jakikolwiek sposób, spotykamy się z pewnymi problemami. Jeśli w komputerze mobilnym znajduje się już bardzo pojemny dysk SSD, zakupienie kolejnego, jeszcze pojemniejszego, będzie bardzo drogie. Często tak drogie, jak nowy sprzęt. Współczesne laptopy nie mają zazwyczaj dwóch dysków – producenci wolą zagospodarować więcej miejsca na prawidłową wentylację i cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy lub dodanie bardziej pożądanych przez klientów komponentów. Stosowanie dysków przenośnych jest w tej sytuacji jedyną sensowną opcją. Tego typu urządzenie przechowuje więcej danych niż standardowy pendrive, szybciej przetwarza dane no i jest cięższe do zgubienia. Przenośny dysk SSD do laptopa jest także odporny na wstrząsy i znosi naprawdę groźnie wyglądające wypadki. To rozwiązanie niezawodne i bardzo praktyczne.