Według powszechnego mniemania większość kobiet, w chwili gdy dowiaduje się o ciąży, przestaje palić. Badania statystyczne jednak jasno powiedziały nam niejednokrotnie – w Polsce pali co trzecia ciężarna. Wygląda więc na to, że w kwestii edukacji nadal mamy wiele do zrobienia – kobiety wydaja się być nieświadome tego, że każdy papieros wpływa na stan organizmu dziecka rozwijającego się w łonie palaczki.

Lekarze bywają załamani – oni dokładnie widzą w trakcie porodu, które kobiety w ciąży paliły, a które nie. Przyznają, że skala palaczek nierezygnujących z papieroska w czasie ciąży jest ogromna. Łożysko kobiety, która paliła różni się zabarwieniem i konsystencją od łożyska kobiety, która wzbraniała się przed popalaniem. Palenie papierosów w czasie ciąży doprowadza do tworzenia się czarnych guzków na powierzchni błon łożyskowych.

Jakie mogą być skutki palenia w czasie ciąży? Przede wszystkim kobieta naraża siebie i dziecko na przedwczesny poród. Niekiedy może dojść nawet do stracenia ciąży. Zdarzają się również obumarcia płodu zainfekowanego podduszającym, toksycznym dymem papierosowym. Nieco częściej występuje zjawisko odklejania się łożyska, a także samoistnego pękania błon płodowych. Są to drastyczne sytuacje, a jednak wcale nierzadkie. Na szczęście jednak, nie musi do nich dojść. Zdecydowanie często już jednak dochodzi do tego, że dziecko przeciążone nikotyną i substancjami smolistymi zawartymi w papierosach ma upośledzoną ścieżkę rozwoju. Mózg nie rozwija się prawidłowo, masa ciała zwykle nie dosięga optymalnego poziomu, rozwijają się choroby układu sercowo-naczyniowego, zaczyna też szwankować przemiana materii.

Nałogowe palaczki, które nie odczuwają mdłości w zetknięciu z dymem papierosowym, mają utrudnione zadanie. Niełatwo jest przerwać nałóg, mimo pełnej świadomości, że każdy dzień bez dymu papierosowego może przynieść ulgę dziecku. Badania pokazują, że jeśli jednak uda nam się przełamać i zniszczyć swój nałóg w czasie pierwszych trzech miesięcy ciąży, dziecko ma szansę urodzić się w takiej formie, w jakiej rodzą się dzieci matek, które nigdy nie sięgnęły po papierosa: w pełni sił, witalne, zdrowe, odżywione i gotowe do życia!

prowital.pl