Dlaczego warto postawić na palety plastikowe

Palety są wciąż najpopularniejszym sposobem na przechowywanie różnorodnych towarów. Wykorzystuje się je w wielkopowierzchniowych magazynach, w których służą do ustawiania przechowywanych towarów na wysokich regałach. Standardowo palety wykonuje się z drewna. Jakiś czas temu pojawiła się jednak alternatywa w postaci palet plastikowych. Dlaczego warto na nie postawić?

Palety plastikowe są lekkie

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że palety plastikowe palety są lekkie, znacznie lżejsze od palet wykonanych z drewna. Dzięki temu sumaryczna waga palety wraz z ułożonym na niej towarem jest również nieco mniejsza. Może się to wydawać mało istotne, ala w rzeczywistości jest inaczej. Nawet niewielkie różnice w wadze pojedynczej palety w miejscach, w których wykorzystuje się ich setki, czy tysiące, przekładać się będą na efektywność wykorzystania przestrzeni i przechowywania towaru.

Plastikowe palety są bardziej wytrzymałe

Niewielka waga nie przekłada się bynajmniej na zmniejszoną wytrzymałość. Wprost przeciwnie. Europalety plastikowe cechują się zwiększoną odpornością na działanie różnorodnych szkodliwych czynników i wytrzymałością na uszkodzenia czysto mechaniczne. Dzięki temu palety plastikowe mogą służyć znacznie dłużej, niż to się dzieje w przypadku tradycyjnych palet drewnianych. W ten sposób, mimo że koszt pojedynczej palety jest większy, koszt użytkowania palet wykonanych z tworzyw sztucznych jest znacznie mniejszy.

Palety z plastiku są odporne na działanie wody

Bardzo ważną zaletą, którą wykazują europalety plastikowe, jest to, że są całkowicie odporne na działanie wody. Z różnych przyczyn palet czasem muszą być przechowywane na zewnątrz, niezależnie od pogody. Zmoknięcie palet drewnianych znacznie zwiększa ich wagę i mocno przykłada się do szybszego niszczenia. Plastikowe palety mogą moknąć dowolnie długi czas i nie wpływa to na ich właściwości.

Palety tego rodzaju są tańsze w transporcie

Warto zwrócić uwagę jeszcze na fakt, że palety plastikowe są tańsze w transporcie. Ich specyficzna konstrukcja sprawia, że w stosie palet plastikowych zmieści się nieco więcej, niż w stosie palet drewnianych. Biorąc pod uwagę to, jak często przewożone są puste palety i ich zmniejszoną wagę, można powiedzieć, że przekładać się to może na znacznie mniejsze zużycia paliwa, a w skali dłuższego czasu na zauważalne oszczędności dla przedsiębiorstwa.