Hemoroidy odbytu - leczenie domowe skutecznym rozwiązaniem?

Współcześnie ludzie dręczeni są przez rozmaite dolegliwości określane mianem chorób cywilizacyjnych. Do jednej z nich należy choroba hemoroidalna. Wcześnie leczona nie należy ona do chorób niebezpiecznych, jednak jej rozwinięcie się wiąże się z ogromnym wstydem i unikaniem porady lekarza, a co za tym idzie — leczenia.

Przyczyn hemoroidów może być bardzo wiele. Powszechnie uważa się, że do powstania hemoroidalnej przyczynia się przede wszystkim długotrwałe i częste przebywanie w pozycji siedzącej. Jest to rzeczywiście bardzo powszechna przyczyna ich powstania, ale potencjalnych czynników je powodujących jest znacznie wiele.

Hemoroidy są wynikiem problemów z krążeniem, które mogą mieć różnoraką przyczynę. Sama nazwa hemoroidy nie powinna w rzeczywistości odnosić się do choroby, gdyż jest to nazwa prawidłowych struktur anatomicznych, które w liczbie trzech lub czterech zlokalizowane są w kanale odbytu. Pełnią one bardzo ważną funkcję. Można porównać je do uszczelek, które zabezpieczają odbyt przed wydostawaniem się z niego gazów oraz mas kałowych. Wspomagają one więc zwieracze odbytu.

Wskutek rozmaitych czynników, takich jak zaburzenia krążenia wywołane długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej i siedzącej, wrodzone wady krążenia, przewlekłe zaparcia, a także biegunki oraz choroby wątroby, hemoroidy zbudowane ze splotów naczyń krwionośnych przechodzą w stan patologiczny, zwany chorobą hemoroidalną. Można wyróżnić w niej cztery stadia. W pierwszym hemoroidy pozostają na swoim miejscu. W drugim wypadają poza odbyt podczas wypróżnienia, powracając na miejsce samoczynnie po jego zakończeniu. W trzecim stadium trzeba je już odprowadzać wyłącznie ręcznie, a w ostatnim pozostają stale poza kanałem odbytu.

W przypadku tej uporczywej i wstydliwej przypadłości — jaką bez wątpienia są hemoroidy odbytu – leczenie domowe jest możliwe w pierwszym i w drugim jej stadium. Nie powinno się jednak wykonywać go bez konsultacji z lekarzem. Przede wszystkim trzeba wykonać badanie, które potwierdzi, że przyczyną objawów rzeczywiście są hemoroidy, gdyż podobne do nich symptomy dają również inne choroby odbytu, które leczy się w zupełnie inny sposób.

Leczenie domowe hemoroidów może być całkowicie skuteczne. W zasadzie w pierwszym ich stadium lekarz zaleca leczenie ich właśnie metodami domowymi, których skuteczność jest na tym etapie bardzo wysoka, jeżeli stosowane są konsekwentnie według zaleceń. Należy do nich zmiana trybu życia na bardziej aktywny, zwiększenie ilości błonnika w diecie, a także stosowanie różnych maści i nasiadówek. Maści na hemoroidy w przeważającej większości składają się z substancji całkowicie naturalnych. Poza maścią przepisaną przez lekarza wiele osób używa też zrobionych w domu maści na hemoroidy, do czego używa się zazwyczaj różnego rodzaju tłuszczy, w tym olejów, oraz olejków eterycznych, a także innych naturalnych składników działających przeciwzapalnie oraz ściągająco. Mając hemoroidy, powinno się też nie nosić zbyt obcisłej odzieży i trzeba uważać ze zbytnim ściskaniem się paskiem od spodni, gdyż zaburzenie krążenia w okolicy miednicy również jest przyczyną hemoroidów.

www.niezawal.pl