Jaki longboard wybrać?

Najlepszym wyborem na początek przygody z deskorolką jest longboard. Na rynku dostępne są deski o różnych kształtach i długościach. Dostępne są także różne wzory, jednak tutaj wszystko zależy od indywidualnych preferencji klienta. Longboardy najczęściej mają około jednego metra, dzięki temu są stabilne, ale jednocześnie poręczne i wystarczająco dobrze skręcają. W zależności od tego, do czego konkretnie będziemy deskę używać można rozważyć kupno różnych modeli. Wśród ofert sklepów można znaleźć deski do trików, downhillowe, transportowe, a także nowoczesne longboardy napędzane silnikiem elektrycznym.

Deski downhillowe na początek

Deski downhillowe  najlepiej nadadzą się do jazdy z górki z dużą prędkością. Takie deski są zazwyczaj grubsze od standardowych i cechuje je wyjątkowa sztywność. Niejednokrotnie blaty są w nich wzmacniane dodatkowymi materiałami (np. włóknem węglowym), aby były jeszcze bardziej trwałe i stabilne. Traki montowane na samych końcach deski mają dać jeżdżącemu jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. Natomiast gumki w trakach są zazwyczaj twardsze, przez co taki rodzaj deski nie do końca nadaje się do jazdy po mieście przez ograniczoną skrętność.

Deski typu slalom zazwyczaj są krótsze i węższe od pozostałych. Idealnie nada się do bardziej wyczynowej jazdy. Dzięki wąskim trakom wchodzenie w zakręty jest znacząco ułatwione. Z takich desek korzysta się często na zawodach. Ostro zakończone kółka sprawiają, że deska ma idealną przyczepność do podłoża.

Deski typu transport to najczęściej spotykany rodzaj. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są dłuższe. Jazda na takich deskach jest prosta i przyjemna. Dzięki miękkiemu i elastycznemu materiałowi, z którego są wykonane, uginają się pod ciężarem ciała w trakcie jazdy. Jak sama nazwa wskazuje, takie deski są przeznaczone do przemieszczania się. Jedno odepchnięcie nogą zaoszczędzi wykonania wielu kroków.

Triki profesjonalnych skaterów

W ofertach sklepów często można znaleźć specjalne deski do wykonywania trików. Doświadczony deskorolkarz wykona sztuczki na każdym rodzaju deski, jednak początkujący powinni zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Deska taka nie powinna być za długa, a jej końce powinny być zaokrąglone ku górze, aby łatwiej wykonywać wszelkiego rodzaju triki.

Stosunkowo nowym wynalazkiem są longboardy napędzane silnikiem elektrycznym. Posiadają one mały silniczek przy tylnych trakach, który służy za napęd zamiast siły nóg. Takie deski służą najczęściej do szybkiego transportu z miejsca na miejsce, ale mogą być także wykorzystane do zabawy. Niestety ich cena jest dużo wyższa niż innych rodzajów longboardów.

Jak widać rodzajów desek jest mnóstwo. Warto przeanalizować, na czym najbardziej nam zależy i dostosować wybór do swoich potrzeb. Kwestią drugorzędną jest wzór i kolor, jednak w tym wypadku sklepy oferują tyle przeróżnych motywów, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.