Pokarm dla złotej rybki

Złote rybki należą do jednych z najchętniej wybieranych gatunków rybek akwariowych. Ich zalety są rozmaite – przede wszystkim są niezwykle atrakcyjne wizualnie. Akwaria ze złotymi rybkami są wysoce estetyczne i często pełnią ważne funkcje aranżacyjne. Ponadto, złota rybka jest stosunkowo łatwa w hodowli, zarówno pod kątem karmienia jak i zapewnienia jej określonych warunków życiowych. Wreszcie, złote rybki są łatwo dostępne, występują w różnych odmianach i kształtach, wśród których z pewnością każdy akwarysta odnajdzie „okaz dla siebie”. Poniżej skupiamy się na zagadnieniu karmienia złotych rybek oraz wyborze karmy. Dowiesz się jakie produkty warto stosować, co powinno znaleźć się w ich składzie oraz jak dobrać karmę optymalnie dopasowaną do potrzeb Twojej rybki.

Dieta złotych rybek – kilka słów o pokarmach roślinnych 

Złote rybki nie należą do szczególnie wybrednych gatunków rybek. W zasadzie są w stanie spożywać niemal wszystkie rodzaje karmy, jednak najważniejsze w ich diecie są pokarmy roślinne. Z tych powodów, złote rybki mogą próbować podjadać cząstki roślin akwariowych obecnych w Twoim zbiorniku. Dlatego jeśli planujesz umieścić w akwarium złotą rybkę, dobrym pomysłem będzie wybór odpowiednich gatunków roślin. Najlepiej sięgać po odmiany o twardych listkach i łodygach. Innym rozwiązaniem jest rezygnacja z hodowli roślin w ogóle lub też zastąpienie ich roślinami plastikowymi.

Warto też podkreślić, że do karmienia złotej rybki w zupełności wystarczą produkty dostępne w sklepach akwarystycznych lub zoologicznych. Nie ma potrzeby stosowania dodatków, na przykład takich jak świeże listki sałat, szpinaku lub innej zieleniny. Jeszcze dwie dekady temu wielu hodowców złotych rybek w ten sposób uzupełniało ich dietę. Obecnie, karm gotowe są wysoce wydajne i bogate we wszystkie potrzebne składniki. Dlatego w zupełności wystarczają jako jedyna forma posiłku w diecie złotej rybki.

Wybierając pokarm, warto zwrócić uwagę, czy w jego składzie znajduje się niezwykle ważna z perspektywy rybich potrzeb spirulina. Ten niezwykle cenny gatunek glonów jest istotnym źródłem witamin, dobroczynnych enzymów, minerałów i innych składników. Bez ich dostarczania, rybi organizm nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować. Polecamy zwłaszcza pokarm dla rybek Aquael, w którego składzie znalazły się nie tylko spirulina, ale także łatwo przyswajalne białko oraz inne istotne składniki.

Pokarmy zwierzęce w diecie złotych rybek

Oprócz pokarmów roślinnych złote rybki mogą również spożywać pokarmy zwierzęce. Pod tym względem, najlepszym wyborem mogą być niewielkich rozmiarów bezkręgowce, podawane w postaci żywej, liofilizowanej (suszonej) lub mrożonej. Hodowcy rybek chętnie sięgają po rozwielitki, larwy owadów (na przykład komarów lub ochotek).

Ponieważ problemem może być przechowywanie tego typu pokarmu, najchętniej wybierane są produkty suszone lub mrożone. Larwy w formie żywej należy przechowywać zgodnie z określonymi przez producenta zaleceniami, niekiedy w lodówce lub dobrze zaciemnionym miejscu.

Warto przy tym podkreślić, że pokarmy zwierzęce powinny być podawane ze szczególnym umiarem. W porównaniu do pokarmów roślinnych są wysoce kaloryczne, a ich nadmierne spożycie może przysporzyć złotym rybkom problemów zdrowotnych – doprowadzając na przykład do rozwoju stanów zapalnych w obrębie układu trawiennego.