Jesienią wielu miłośników prac ogrodowych traci swój zapał. Przebywanie w listopadzie na dworze nie sprawia już bowiem przyjemności, a wykonane działania nie dają tak szybkiego i efektownego rezultatu. Należy jednak pamiętać, że także w jesiennym ogrodzie jest wiele do zrobienia. O czym nie można zapomnieć w listopadzie?

Ostatnie prace ogrodowe przed zimą

Podstawowym celem wszystkich jesiennych prac ogrodowych jest odpowiednie przygotowanie roślin do zimy i zapewnienie im dobrego startu wiosną. O czym szczególnie warto pamiętać?

Listopad w ogrodzie upływa głównie pod znakiem różnorodnych prac porządkowych. Głównym przeciwnikiem będą oczywiście opadające liście, które bezwzględnie należy usunąć z trawników i ewentualnie przeznaczyć do osypania mniej odpornych na mróz roślin. Warto też oczyścić cały ogród z innych resztek uschniętych roślin oraz poucinać uschnięte gałęzie drzew i krzewów. Innym ważnym zabiegiem w tym okresie jest też przeprowadzenie ostatniej pielęgnacji trawnika i skoszenie go przed nadejściem pierwszych mrozów. Listopad to jednak nie tylko porządki. W tym okresie, koniecznie przed nadejściem mrozów, warto obficie podlać drzewa i krzewy, można także posadzić nowe okazy – jednak koniecznie trzeba je zabezpieczyć przed mrozem! – mówi specjalista z firmy geoPRODUCT.

Pierwsze przymrozki – o czym pamiętać?

Bardzo często listopad w ogrodzie to też pierwsze przymrozki. Dlatego też na ogół w tym miesiącu koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie roślin przed mrozem. Pierwszą czynnością w tym zakresie będzie schowanie najmniej odpornych gatunków do cieplejszych miejsc – szklarni czy też domu. Odpowiedniego zabezpieczania wymagają także rośliny zimujące, które w zależności od gatunku należy przykryć odpowiednio grubą warstwą ziemi, kory czy specjalnymi matami z agrowłókniny. Jeśli w naszym ogrodzie posiadamy drzewka owocowe, to im także należy się trochę uwagi. Konieczne jest usunięcie zeschniętych owoców czy też zwrócenie uwagi na ewentualne choroby czy gniazda szkodników. 

Na koniec warto też dodać, by z zabezpieczeniem roślin nie przesadzić. Jeśli przykryjemy nasze rośliny, gdy na dworze będzie jeszcze po kilkanaście stopni, to możemy im zaszkodzić. Dlatego warto w tej kwestii posiłkować się prognozami pogody, by wpasować się w ostatnie dni przed przymrozkami.

Jesień w ogrodzie – przygotuj się do wiosny!

Okres później jesieni można także doskonale wykorzystać do przeprowadzenia większych zmian w układzie czy aranżacji naszego ogrodu.

Przebudowę naszego ogrodu oczywiście możemy prowadzić w dowolnej porze roku – poza okresami, gdy ziemia jest zmarznięta. Jednak jesień wydaje się okresem najrozsądniejszym. Nie musimy wtedy martwić się o uszkodzenie świeżo posadzonych czy „puszczających” roślin, nie musimy też się zbytnio śpieszyć, by móc czarować rodzinę i znajomych podczas majówki. Warto więc wykorzystać listopad do zmian istniejącego układu przestrzennego czy też zastosowania nowocześniejszych i ekologicznych rozwiązań, takich jak zastąpienie chodników kratkami ogrodowymi czy też rozdzielenie różnych nawierzchni obrzeżami z tworzywa. Pozwoli to nadać nowego ducha naszemu ogrodowi i zapewni mu jeszcze bardziej zielony charakter – dodaje specjalista z firmy geoPRODUCT.

Listopad w ogrodzie jest więc tylko pozornie miesiącem „martwym” w tym okresie wykonuje się bowiem wiele ważnych prac, które uchronią nasze rośliny przed zniszczeniem i pozwolą osiągnąć jeszcze lepszy efekt wiosną i latem kolejnego roku. Co ważne, listopad warto też wykorzystać na ewentualną zmianę aranżacji czy przebudowę ogrodu – by był jeszcze piękniejszy!