A może nad morze?

Wakacje za pasem. Początek roku to czas, gdy każdy pracownik zaczyna myśleć już o urlopie. Szczególnie z tego względu, że dostaje nowiutkie (zazwyczaj) dwadzieścia sześć dni urlopu… Warto więc ten czas dobrze rozplanować. Planowanie wakacji na początku roku jest ważne jeszcze z innego względu. Potem większość co ciekawszych hoteli lub agroturystyk może być już zajęta.

Zarówno w wycieczkach zagranicznych, jak i na wczasach w Polsce dominują wyjazdy nad morze. Jest to zrozumiałe – w okresie wakacyjnym ciepła morska woda zachęca do zażywania kąpieli.Zarówno za granicą, jak i w Polsce bardzo popularne są wczasy nad morzem z wyżywieniem, a nawet all inclusive. Nie musimy się wtedy martwić, że koszty wyjazdu zwiększą się kilkukrotnie, gdyż będziemy musieli stołować się w drogich restauracjach, z drugiej strony nie jesteśmy również zmuszeni do gotowania samemu, co na wakacjach nie jest zbyt przyjemną i pożądaną czynnością.

Wczasy nad morzem z wyżywieniem są oferowane przede wszystkim przez hotele. Większość hoteli oferuje nocleg w pakiecie ze śniadaniem, ale można również wykupić takie pakiety, aby wyżywienie było całodniowe. W hotelach niższej klasy, na przykład trzygwiazdkowych, obiady są często serwowane, natomiast w lepszych hotelach, czterogwiazdkowych i pięciogwiazdkowych obiady (lub obiadokolacje) są podawane w formie bufetu szwedzkiego. Dzięki temu każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Wczasy nad morzem z wyżywieniem nie są dużo droższe od zwykłego pobytu w hotelu ze śniadaniami, często wystarczy dopłacić kilkadziesiąt złotych i nie martwić się o wyżywienie przez cały pobyt.

Wczasy nad morzem z wyżywieniem są również oferowane przez niektóre gospodarstwa agroturystyczne. Większość z nich ma dostępną kuchnię dla gości, gdzie można przygotować posiłki samemu, ale po dogadaniu się z gospodarzami istnieje możliwość wykupienia posiłków. Niektóre gospodarstwa agroturystyczne współpracują z pobliskimi restauracjami i oferują pobyty z wyżywieniem, które jest serwowane właśnie w tych restauracjach.

Jeśli wybieramy się za granicę, wczasy nad morzem z wyżywieniem to standard oferowany przez wszystkie biura podróży. W zasadzie w dzisiejszych czasach większość wycieczek zagranicznych to wyjazdy all inclusive, gdzie wyżywienie i alkohol wliczone jest w cenę.

Wypoczynek nad morzem to atrakcja zarówno dla osób ceniących sobie spokój i plażowanie, jak również dla osób aktywnych fizycznie. Coraz więcej plaż jest wyposażonych w boiska do siatkówki plażowej. Przy plażach działają wypożyczalnie sprzętu wodnego, na przykład desek windsurfingowych. W większych miastach położonych nad morzem istnieje sieć ścieżek rowerowych, jak również istnieje możliwość wypożyczenia roweru na godziny. Każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba jedynie spieszyć się z rezerwacją, bo z roku na rok szybciej wyczerpują się miejsca, szczególnie w najbardziej popularnych kurortach. Jeśli natomiast ktoś ceni sobie ciszę i spokój, powinien poszukać bardziej kameralnych plaż, których również nie brakuje nad polskim morzem.

www.fabrykapodroznika.pl