Błędy żywieniowe - na czym polegają?

Błędy żywieniowe są powszechnie popełniane, zarówno przez osoby, które chcą pozbyć się nadmiernych kilogramów, jak i te, które normalnie się odżywiają. Są one nie tylko szkodliwe dla naszego zdrowia, ale również mogą być główną przyczyną zwiększenia masy ciała. O które błędy dokładnie chodzi? Jak ich uniknąć?

Jesz zbyt mało

Aby móc skutecznie schudnąć lub się odpowiednio odżywiać, najpierw należy ustalić swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Od niego zależy to czy uda nam się osiągnąć swój cel. Większość osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów myśli, że jak ograniczy ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia, to szybciej pozbędzie się nadmiaru tłuszczu. Wcale tak to nie działa. Organizm, gdy odczuje że jest mu dostarczana zbyt mała ilość energii, włączy tryb oszczędnościowy. Wtedy zamiast spalać tłuszcz, jest on gromadzony. W wyniku tego nasza waga zamiast się zmniejszać, jest wyższa. Poza tym wprowadzając takie nawyki do swojego życia, możemy doprowadzić do niedoborów składników odżywczych, czy osłabienia organizmu.

Deficyt warzyw i zdrowych produktów w diecie

Gdy nasz codzienny jadłospis jest ubogi w warzywa, owoce, produkty pełnowartościowe i zdrowe tłuszcze, z czasem może dojść do niedoboru składników odżywczych. Wszystko przez to, że wybieramy niekorzystne dla swojego zdrowia produkty. Gdy wprowadzimy zmiany, a nasza dieta stanie się urozmaicona i zbilansowana, odzyskamy zdrowie i lepsze samopoczucie. Na początku, żeby się nie zniechęcić, warto zacząć od małych kroczków.

Spożywanie produktów wysokoprzetworzonych oraz wysokokalorycznych

Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych, który polega na spożywaniu produktów, które są pozbawione wartości odżywczych, a do tego ich kaloryczność jest wysoka. Mowa nie tylko o słodyczach, ale też fast foodach, daniach instant, czy białym pieczywie. Fakt, że jest to szybki sposób na zapełnienie żołądka, ale niekoniecznie zdrowy dla naszego organizmu.

Zbyt duża ilość spożywanych słodyczy

Rzadko się zdarza, że spotykamy osobę, która nie przepada za słodyczami. Zazwyczaj większość je uwielbia, dlatego też spożywa je w nadmiarze. Uzależnienie od słodkiego smaku jest ciężkie do pokonania. Ale to nie znaczy, że nie jest możliwe. Warto rozważyć rozłąkę z nałogiem.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/jakie-sa-najwieksze-bledy-zywieniowe/