Co wpływa na cenę nieruchomości komercyjnej?

Nieruchomości komercyjne to obecnie bardzo modne słowo, które oddaje to, co dzieje się na rynku. Rośnie liczba terenów i lokali traktowanych właśnie jako tego rodzaju kategoria, dlatego warto wiedzieć jakie czynniki wpływają na ich cenę. Dowiedz się wszystkiego co trzeba wiedzieć na temat różnicy cen nieruchomości komercyjnych.

Położenie nieruchomości komercyjnej

Chyba nikogo, kto myśli o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, nie trzeba przekonywać co do tego, że położenie danego miejsca może mieć ogromne znaczenie. Prawda jest taka, że często to właśnie lokalizacja decyduje o tym, czy dane przedsiębiorstwo przynosi zyski czy też po prostu bankrutuje.

Oczywiście, położenie traktujemy dość intuicyjnie, mając świadomość wysokich kosztów nieruchomości położonych w centrum dużego miasta. Nie oznacza to jednak, że tylko tego rodzaju czynnik jest ważny. Decydując się na tego rodzaju zakup musisz pamiętać o tym, żeby lokalizacja współgrała z profilem działalności.

Modna restauracja na pewno może być w centrum, ale już na przykład magazyn powinien mieć przede wszystkim dobry dojazd do głównych dróg, zwłaszcza jeśli prowadzi do przewozu do innych miast bądź państw.

Stan nieruchomości

Równie istotny co położenie jest też stan techniczny danego lokalu. Najlepiej urządzone będą oczywiście najdroższe, ale w tym wypadku również istnieje wiele zmiennych, które decydują o określonej wartości jaką przedstawiają konkretne nieruchomości komercyjne.

Dla restauracji czy podobnego lokalu usługowego ważne będą takie cechy, których nie będzie mógł zakwestionować żaden urząd wydający pozwolenia. Dla innych szczególnie ważne będą inne czynniki.

Ponadto pamiętać należy także i o tym, że dany lokal w gorszym stanie technicznym może być tańszy, ale doprowadzenie jego do pożądanego stanu użytkowania niekiedy może okazać się naprawdę sporym wydatkiem. Tak sporym, że właściwie nieopłacalnym.

Otoczenie nieruchomości inwestycyjnych

Decydując się na zakup tego rodzaju nieruchomości warto też pomyśleć o tym, w jakich warunkach zewnętrznych będzie się dany lokal znajdował. Bardzo ważny jest przecież prestiż okolicy, a piętą achillesową wielu przedsiębiorców dziś jest brak parkingu dla pracowników i klientów.

O tym wszystkim trzeba po prostu wiedzieć zanim podejmie się decyzję o zakupie.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – nieruchomości komercyjne