Czym jest wegetarianizm?

Wiele osób, chcących przejść na wegetarianizm zastanawia się nad tym, co jedzą wegetarianie. Otóż mają oni szeroki wachlarz możliwości.

Wegetarianie rezygnują z mięsa i ryb, a nie ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, jak jest w przypadku wegan, dlatego mogą spożywać wiele produktów. Oczywiście białko dostarczanie przez mięso musi być zastąpione, w czym pomagają rośliny strączkowe, takie jak: ciecierzyca, fasola, soczewica oraz tofu. Mimo, że dieta wegetariańska wydaje się uboga, to zawiera sporo produktów. Wegetarianie spożywają nabiał (mleko, ser, jogurty, kefiry, itd.) oraz jajka, dlatego niedobór białka jest raczej niemożliwy. Jednak inaczej jest z witaminą B12, która znajduje się głównie w rybach i mięsie, dlatego wegetarianie i weganie powinni dostarczać sobie odpowiednią ilość witaminy B12, ponieważ jej niedobór jest bardzo szkodliwy i nie ujawnia się od razu. Wegetarianie mają szeroką bazę produktów, z których mogą stworzyć pełnowartościowy posiłek. Warto pamiętać, że każda dieta (wegetariańska, wegańska i tradycyjna) nieprawidłowo zbilansowana może być niedoborowa, dlatego warto wykonywać regularne badania krwi, nie tylko będąc wegetarianinem lub weganinem, oraz dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Jeżeli nie jesteśmy pewni prawidłowości swojej diety możemy udać się do dietetyka.

Dieta wegetariańska jest dietą, która wyklucza mięso i ryby, jednak nie czyni jej to dietą bardziej niedoborową lub mniej, ponieważ każda nieprawidłowo zbilansowana dieta może zaszkodzić.

www.guzikcidotego.pl