Czym jest wiata ogrodowa i jakie pełni funkcje

Wiaty ogrodowe to proste konstrukcje wykonane najczęściej z drewna, które mogą służyć na przykład jako garaż, drewutnia czy miejsce relaksu. Przy odrobinie pewnych umiejętności można zbudować ją samodzielnie bądź zlecić jej wykonanie profesjonalistom.

Czym jest wiata?

Wiata jest prostą budowlą, składającą się z słupków oraz dachu. Można również spotkać wersje ze ścianami, które częściej nazywane bywają wówczas altanami. Wiaty spotyka się na co dzień, nie tylko w domach sąsiadów, lecz także na przykład na dworcach, przy sklepach itp.. Ich najważniejszą funkcją jest bowiem funkcja ochronna.

Takie wiaty w miejscach publicznych wykonywane są zazwyczaj ze stali. Natomiast przydomowe wersje najczęściej są z drewna. Metalowe spotyka się z reguły przy domach o bardzo nowoczesnych i prostych konstrukcjach, z którymi po prostu lepiej się one komponują.

Zastosowania przydomowych wiat ogrodowych

Wiaty ogrodowe często spotykane są jako alternatywa dla garażu. Jest to rozwiązanie dużo tańsze i wymagające zdecydowanie mniej czasu oraz urzędowych formalności. Można ją również wykorzystać jako pomieszczenie gospodarcze na rowery, sprzęty ogrodowe czy schowek na drewno opałowe.

Wiata ogrodowa to również doskonały sposób na stworzenie miejsca, w którym można schować się przed palącym słońcem czy deszczem, a jednocześnie cieszyć się świeżym powietrzem. Często wykorzystuje się ją jako miejsce do urządzania imprez rodzinnych. Wersje ze ścianami zapewniają większą prywatność oraz więcej cienia latem.

Zakup gotowej wiaty ogrodowej

Wiatę ogrodową można zbudować samodzielnie, jednak wymaga to poświęcenia czasu oraz posiadania pewnych umiejętności. Zdecydowanie mniej kłopotliwym rozwiązaniem jest zakup gotowej konstrukcji. Są one odpowiednio zaprojektowane i spełniają wszelkie normy budowlane. Decydując się na gotową wiatę ma się pewność, że jest to konstrukcja wytrzymała i solidna.

W przypadku, gdy chce się samodzielnie przygotować grunt pod montaż, wraz z konkretnym modelem wiaty otrzymuje się jej rzut przyziemia bądź odpowiednie rysunki. Gotowy model można postawić samodzielnie z pomocą kilku osób, jednak najlepiej jest to zlecić profesjonalnej ekipie, która wykona to sprawnie i szybko, a także nie popełni błędów.

Wiaty ogrodowe dostępne są w ofercie Megiw.