Drzwi przesuwne. Na szynie czy chowane w ścianie?

Nowoczesny dom marzy się każdemu. Pięknie zaaranżowane wnętrza to jednak nie wszystko. Warto również postawić na interesujące rozwiązania techniczne, w tym przypadku na drzwi. Niech to jednak nie będą drzwi standardowe, a przesuwne.

Jakie są zalety drzwi przesuwnych?

Drzwi przesuwne to bardzo ciekawe rozwiązanie, które znacznie ułatwia codzienne zagospodarowanie przestrzeni oraz sprawdzi się w przypadku niewielkich pomieszczeń. Co więcej, drwi przesuwnie prezentują się elegancko, a zarazem nowocześnie. Ich nieocenioną zaletą jest fakt, że zamykają się i otwierają wzdłuż ściany.

Pozostaje więc wiele dodatkowego miejsca. Tego typu drzwi nie tylko ułatwiają aranżację, ale także pozwalają w ciekawy sposób oddzielić wybrane przestrzenie od siebie. Wystarczy poświęcić nieco czasu na montaż, by cieszyć się spokojem w salonie, podczas gdy w kuchni przygotowywany jest pyszny posiłek. Drzwi przesuwne wykazują jeszcze jedną interesującą zaletę – można je montować praktycznie przy każdym rodzaju budownictwa. Sprawdzą się zarówno w ścianach betonowych, jak i kartonowo- gipsowych. Efekt jest wart zaangażowania.

Wybór sposobu montażu drzwi

Można skorzystać z dwóch rozwiązań. Drzwi przesuwne mogą przemieszczać się wzdłuż ściany po przymocowanej do niej prowadnicy. Montaż takiego modelu jest bardzo prosty i sprawny. Słabą stroną jest jednak widoczność poszczególnych elementów, ponieważ nie ma możliwości zamaskowania szyny żadnych elementem dekoracyjnym. Kolejny minus to słaba izolacja akustyczna. Dźwięki przedostają się przez takie drzwi znacznie bardziej, niż przez modele klasyczne.

Istnieje jeszcze druga opcja montażu takich drzwi. Mianowicie dotyczy ona instalacji dodatkowej kasety w ścianie, w której drzwi mogłyby zostać schowane po ich otwarciu. Jeżeli przemyśli się taką opcję już podczas planowania budowy, montaż przebiegnie znacznie sprawniej bez konieczności dodatkowych remontów.

Drzwi przesuwne. Na szynie czy chowane w ścianie?

W przeciwnym razie będzie konieczne dołożenie dodatkowej ściany kartonowo – gipsowej. Drzwi przesuwne chowane prezentują się bardzo nowocześnie i elegancko, a co najważniejsze- nie zabierają dodatkowej przestrzeni.

Jak dobrać drzwi do wnętrza

Na pewno należy zwrócić uwagę na wielkość wnętrz oraz ich specyfikę, by wybrany model drzwi dobrze się z nimi komponował. Wybór jest bardzo różnorodny. Dostępne są drzwi stalowe, ale także klasyczne drewniane. W domach w stylu skandynawskim dobrze będzie wykorzystać szklane drzwi przesuwne.

Do aranżacji rustykalnych lub retro pasują skrzydła wykonane z drewnianych szerokich desek. Kiedy natomiast metraż na to pozwala, wtedy grzechem byłoby nie zamontować drzwi dwuskrzydłowych – okazałych i unikatowych. Jeżeli jest się właścicielem niewielkiej kawalerki, można pokusić się o drzwi przesuwne w ściance działowej. Opcji jest, jak widać- wiele. Jedynym ograniczeniem może być zatem tylko budżet i własna wyobraźnia.

Osoby stawiające na praktyczność i przestrzeń na pewno wezmą pod uwagę prezentowane wyżej rozwiązania w postaci drzwi przesuwnych. Ich piękny wygląd wynagrodzi wszelki trud i czas poświęcony na stworzenie własnego niepowtarzalnego domu i wnętrza.