Ziołowa terapia – 5 najskuteczniejszych ziołowych naparów na skołatane nerwy

Nie każdy dzień zaczyna się i kończy wesoło. Nieraz wystarczy wstać lewą nogą, a czasem poważniejsze sprawy i problemy zajmują myśli przeciętnego Kowalskiego. Kiedy taka sytuacja powtarza się coraz częściej, można naprawdę a tym ucierpieć zdrowotnie, ponieważ stres i nerwy mocno odciskają swoje piętno na ludzkim organizmie.

Często pojawiają się również problemy ze snem, który próbuje się wyeliminować środkami farmakologicznymi. Nie zawsze jednak opierają się one na naturalnych składnikach, a do wielu z nich ludzki organizm po czasie zwyczajnie się przyzwyczaja, przez co bez zwiększenia dawki nie można liczyć na rezultaty.

W takiej sytuacji najlepiej będzie skorzystać z zdrowszej alternatywy w postaci skutecznych ziołowych naparów.

Numer 1 – Melisa

Nie od dzisiaj znane są niesamowite właściwości tego zioła. Przede wszystkim mowa tutaj o świetnym wpływie zawartych w nim substancji na nadszarpane nerwy i układ nerwowy. Wystarczy kubek świeżo zaparzonej melisy, by zapewnić sobie spokojny sen. Środek ten wykazuje także działanie rozkurczające, dlatego wesprze również osoby z problemami trawiennymi. Jak przygotować napar z melisy? Wystarczy jedną łyżeczkę tego ziółka zalać wrzącą wodą.

Numer 2 – Kozłek lekarski

Kozłek lekarski to inaczej zwana waleriana. Wykazuje on silne właściwości uspokajające, a także znacznie zmniejsza lęki oraz ułatwia zasypianie. Środek ten pozytywnie wpływa na sen i sprawia, że po przebudzeniu człowiek czuje się znacznie lepiej, niż zazwyczaj. Korzeń waleriany oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy.

Pobudza jego działanie, przez co zaczyna się odczuwać odprężenie, również psychiczne. Jedna łyżeczka kozłka lekarskiego wystarczy na zaparzenie jednej filiżanki ciepłego naparu. By uzyskać jak najlepszy wyciąg jego właściwości, warto pozostawić herbatkę na kwadrans pod przykryciem. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że zapach waleriany wiele osób może drażnić ze względu na jego intensywność. Dlatego najlepiej stworzyć mieszankę z waleriany, melisy o chmielu.

Numer 3 – Chmiel

To olejki eteryczne zawarte w chmielu sprawiają, że po jego zaparzeniu powstaje aromatyczny napar uspokajający. Taka herbatka jest najlepszym sposobem na nieprzespane noce, trzeba jednak pamiętać o tym, że intensywność zapachu może wpływać na obniżony poziom popędu płciowego.

Chmiel zawsze królował w medycynie ludu. Wyciąg z jego szyszek doskonale radzi sobie z nadpobudliwością nerwową i pomaga zniwelować powstałe napięcie. Trzeba pamiętać, iż siła tego środka zakłóca zdolności psychoruchowe, nie powinno zatem stosować się takiego naparu, jeżeli przewiduje się jazdę samochodem.

Numer 4 – Rumianek

To jeden z najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych środków uspokajających. Zawiera on w sobie olejki eteryczne oraz sole mineralne w połączeniu z flawonoidami, które działają rozluźniająco i odprężająco. Świetnie sprawdzi się w stanie nadmiernego niepokoju, a także przy bezsenności i nocnych koszmarach.

Ziołowa terapia – 5 najskuteczniejszych ziołowych naparów na skołatane nerwy

Numer 5 – Lawenda

Lawenda pięknie pachnie. Jest bezpieczna, choć czasem może trochę odurzać. Działa kojąco i odprężająco. Skutecznie wspomaga walkę z bezsennością dzięki zawartym w niej olejkach eterycznych.