Jaki dywan wybrać do pokoju dziecięcego?

Dywany pełnią ważną rolę w pokoju dziecka. Przede wszystkim chronią przed skutkami upadków, dają efekt przytulnego wnętrza i sprawiają, że maluchowi jest cieplej. Jednak jak wybrać odpowiedni dywan, by zarówno dziecko i rodzice byli zadowoleni?

Funkcjonalność

Dywan przede wszystkim pełni funkcję izolacyjną – akustyczną i termiczną. W pierwszym przypadku dziecko bez stresu będzie mogła bawić się na dywanie klockami, bez obawy, że zbytnio hałasuje. Jednak dla naszych podopiecznych bardziej istotną jest funkcja termiczna. Dywan chroni przed chłodem i daje poczucie komfortu, nawet kiedy dziecko biega po nim bosymi stopami. Należy pamiętać, aby wybrać antypoślizgowy model lub zdecydować się na podłożenie specjalnej maty.

Dywan pozwoli podzielić pokój dziecięcy na strefy. Miękkie, ciepłe włosie z pewnością będzie idealnym miejscem do zabawy. Na uwagę szczególnie zasługują dywany shaggy, które są niezwykle miękkie, ciepłe i stwarzają przytulny klimat. Nie bez znaczenia jest również kwestia estetyczna. Dywan powinien pasować stylistycznie do wnętrza pokoju dziecięcego, a przy tym nie przeszkadzać w zabawie przez mnogość wzorów i agresywnych kolorów. Pastelowe kolory i delikatne wzory pozwolą się dziecku bardziej skupić na danej czynności.

Odpowiedni materiał

Duże znaczenie ma również materiał, z którego wykonany jest dywan. Nawet jeżeli pięknie się prezentuje, możemy być rozczarowani jego strukturą lub trudnym użytkowaniem. Do wyboru mamy między innymi dywany wełniane, które są bardzo łatwe w czyszczeniu i gwarantują doskonałą izolację akustyczną i termiczną. Natomiast dywany akrylowe są bardzo trwałe i odporne na zabrudzenia, a przy tym tańsze niż wełniane. Ponadto ten materiał nie sprzyja rozwojowi grzybów i drobnoustrojów. Na rynku występują również dywany poliestrowe, które bardzo szybko się czyści, nie wchłaniają wilgoci i można je prać. Warto wiedzieć, że alergicy wymagają innych rozwiązań. Dla nich najlepszy będzie dywan z krótkim włosiem, gęsto tkany z podwójne plecionego włókna akrylowego.