Jakie produkty powodują problemy z nerkami

Wydawałoby się, że nerki, które przez całą dobę oczyszczają krew z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii są odporne i praktycznie nic nie może im zaszkodzić. Niestety, tak nie jest. Niektóre produkty spożywcze mogą bardzo poważnie zaszkodzić naszym nerkom, mimo że skutki nie są widoczne od razu. Na jakie produkty trzeba uważać, aby nie uszkodzić swoich nerek?

Jakie problemy mogą sprawić problemy z nerkami?

Nerki, a konkretnie znajdujące się w nich nefrony, każdej doby filtrują setki litrów krwi. Ten proces, określany jako proces filtracji kłębuszkowej, jest bardzo skomplikowany i istotny dla ogólnego funkcjonowania organizmu. W każdej nerce jest około miliona nefronów. By nerki mogły pracować w odpowiedni sposób, co najmniej 30 proc. z tej liczby musi pracować prawidłowo. Nefrony mogą ulegać uszkodzeniu na skutek różnych czynników, m.in. chorób, a także nadmiaru szkodliwych substancji, które docierają do nich w trakcie procesu filtrowania. Bardzo szkodliwy dla nerek jest nadmiar soli, gdyż sprzyja odkładaniu się kamieni nerkowych, podnosi również ciśnienie (i zwiększa ryzyko nadciśnienia), a to prosta droga do chorób nerek. Zalecana przez WHO ilość dziennego spożycia soli (nie tylko w czystej formie, ale również w produktach) nie powinna przekraczać 4-5 g. Produktami, które mogą szkodzić nerkom są również konserwy mięsne. W ich składzie znajduje się wiele substancji wypełniających, skrobia modyfikowana, a także substancje poprawiające zapach, stabilizatory, wzmacniacze smaku i konserwanty, co obciąża nerki. Szkodliwe dla nerek są także fast foody, zupki chińskie i gotowe dania (np. w słoikach). Takie produkty zawierają ogromną ilość soli (do nawet 10-15 g. na porcję). Bardzo dużo soli zawierają również kupione w fast-foodzie frytki, kebab, zupki chińskie. Dieta zdrowa dla nerek powinna być również wolna od słodzonych napojów gazowanych, które zawierają dużo cukru, aromatów, barwników i konserwantów. Nie można również spożywać zbyt dużej ilości warzyw bogatych w szawiany. Są to np. szczaw, szpinak, rabarbar i botwinka. Dieta pudełkowa Wolbrom to jeden z najlepszych sposobów na zadbanie o swoje nerki.

Co jeszcze może powodować problemy z nerkami?

Problemy z nerkami mogą być również wywołane złymi nawykami i zażywaniem leków. Niesteroidowe leki przeciwzapalne są szkodliwe dla nerek, jeżeli są zażywane w zbyt dużych dawkach. Ze złych nawyków najgroźniejszej jest palenie papierosów i picie alkoholu. Oczywiście, sporadyczne wypicie alkoholu lub zapalenie papierosa nie spowoduje problemów z nerkami, jednak regularne korzystanie z takich substancji może mieć poważne konsekwencje i to nie tylko dla nerek.