Maski na bezdech senny

Spokojny, zdrowy sen jest potrzebny każdemu z nas w celu zregenerowania własnych sił. Odpowiada za zdrowie i samopoczucie. Niestety, coraz więcej osób cierpi z powodu nawracającej bezsenności i innych problemów ze snem, które są związane między innymi z pojawianiem się bezdechu sennego. Jak radzić sobie z tym problemem? Naszym rozwiązaniem są specjalnie skonstruowane maski na bezdech senny.

Czym jest bezdech senny?

Zanim zaczniemy mówić o sposobach radzenia sobie z bezdechem sennym, musimy najpierw krótko przedstawić sam problem. Bezdech senny pojawia się w trakcie snu u osób, które cierpią również na chrapanie. Jak powstają oba te zjawiska?

Ich etiologia jest niezwykle podobna. W czasie snu mięśnie oddechowe rozluźniają się, na skutek czego podniebienie miękkie i języczek opadają. Następuje zwężenie górnych dróg oddechowych, a co za tym idzie – pojawia się chrapanie. Kiedy proces ten postępuje i zwężenie dróg oddechowych jest jeszcze większe, następuje ich chwilowe zablokowanie. Wówczas na krótką chwilę następuje zatrzymanie oddychania, czyli bezdech senny. Chwilowy brak oddechu powoduje wybudzenie pacjenta i powrót oddechu.

Taka przerwa w oddychaniu może trwać nawet kilkanaście sekund i powtarzać się wielokrotnie w ciągu jednej nocy. Pacjenci zazwyczaj nie pamiętają tych epizodów i nie zdają sobie sprawy z pojawienia się bezdechu sennego. Często to ich bliscy obserwują go jako pierwsi.

Jednocześnie należy pamiętać, że bezdech senny jest poważnym problemem. Nie tylko sprawia, że jakość snu jest mniejsza i w ciągu dnia pacjenci są znacznie bardziej zmęczeni, ale może też nasilać inne choroby lub przyczynić się do ich powstawania. Wśród chorób, które współtowarzyszą bezdechowi sennemu, wyróżnia się nadciśnienie, choroby serca, udary, cukrzycę i depresję.

Leczenie bezdechu sennego

Ze względu na to, że bezdech senny prowadzi do przewlekłego zmęczenia, braku koncentracji czy drzemek w ciągu dnia, a także przyczynia się do wyżej wymienionych chorób, jego leczenie jest konieczne. Zazwyczaj w ramach tego leczenia stosuje się specjalne akcesoria, które pomagają pacjentom w trakcie snu, kierując powietrze wprost do płuc i zapobiegając zarówno bezdechowi, jak i ograniczając chrapanie. Akcesoria te to maski CPAP, które wspomagają pracę układu oddechowego pacjenta.

Jak dopasować właściwą maskę?

Maska CPAP powinna zostać starannie dobrana dla każdego pacjenta na podstawie jego indywidualnych cech. Musi być szczelna, aby nie powodowała przepuszczania powietrza w inne miejsce niż drogi oddechowe pacjenta. Jednocześnie musi dobrze pasować do kształtu i wielkości twarzy, jak też nie może być uwierająca, aby nie powodowała otarć, odparzeń czy wybudzania się z powodu niewygody.

Każda maska powinna być wykonana z miękkiego, ale stabilnego materiału. Wielką popularnością cieszą się maski żelowe, które idealnie dopasowują się do twarzy, a jednocześnie są bardzo wygodne dla pacjentów.

Wielu z nich zastanawia się także, czy lepiej wybrać maski nosowe, czy pełne. Pierwsze z nich są mniejsze, często łatwiejsze do dopasowania i doskonale sprawdzają się u pacjentów oddychających przez nos. Mogą być także lepsze dla osób z klaustrofobią, bo nie powodują ataków paniki. Z kolei maski pełnotwarzowe są dedykowane osobom oddychającym przez usta.