Piękny pies

0
3828

Nierzadko na ulicach polskich miast można zobaczyć naprawdę piękne psy. Na ich wygląd składa się jednak wiele czynników i, poza genami oraz odpowiednim pochodzeniem, bardzo istotne są wszelkie starania właścicieli, by nadać zwierzęciu odpowiedni look.

Piękny pies to przede wszystkim pies zdrowy – odpowiednio odżywiony, mający zapewnioną wymaganą ilość ruchu w ciągu dnia, nieposiadający pasożytów skórnych oraz układu pokarmowego. Od odpowiedniego sposobu żywienia oraz wystarczającej aktywności ruchowej zależy psie samopoczucie oraz kondycja zębów czy sierści. Piękna, lśniąca sierść jest zasługą m.in. odpowiedniego dbania o pupila.

Ostatnio coraz powszechniejsze staje się strzyżenie psów. Niektóre z ras wymagają takich zabiegów – ułatwiają im one funkcjonowanie, np. przerzedzając pokrywę sierści latem i ułatwiając termoregulację. Dobry groomer, czyli psi fryzjer, dba nie tylko o estetyczną stronę strzyżenia, ale także o jego praktyczny wymiar. Dobiera sposób pracy do rasy, rodzaju sierści, ale także natury i funkcji psa. Pies przewodnik nie potrzebuje artystycznych form, musi natomiast czuć się dobrze i komfortowo, stan sierści nie powinien go rozpraszać w czasie pracy, jaką wykonuje, z kolei pudel wystawowy zwykle nie jest golony na gładko, a stosuje się w jego przypadku strzyżenie podkreślające piękno sierści i budowy zwierzęcia.

Poza zabiegami u psiego fryzjera niezwykle ważna jest codzienna pielęgnacja psa – szczotkowanie sierści przeznaczonymi do tego narzędziami, kąpiele w odpowiednich warunkach z zastosowaniem specjalistycznych kosmetyków dostosowanych do psiej skóry, czy zbilansowana dieta pozwalająca na długo zachować zdrowie i sprawność. Zdrowy pies, to szczęśliwy pies i jest to jedna z cech, które sprawiają, że wygląda najpiękniej. Szczęście pupila powinno być nadrzędnym celem każdego właściciela. Dopiero po zapewnieniu psu dobrobytu i szczęścia można realizować z nim kolejne cele – np. szykować go do psich wystaw i zawodów. Pies wycofany, zlękniony czy po prostu smutny, nie będzie nigdy prezentował się tak pięknie, jak zwierzę z radością w oczach i na pyszczku.