Półkolonie sposobem na aktywne ferie zimowe

Ferie zimowe to czas, na który dzieci czekają z niecierpliwością. Rodzice przeciwnie – martwią się, bo od pracy ferii nie ma, a dziecko musi mieć opiekę. Niby to dużo krótszy czas niż wakacje, ale dla wielu rodzin jest to problem. Jednak jest kilka rozwiązań.

Zajęcia w szkole albo zimowisko

Szkoły oferują w czasie ferii różne zajęcia, sportowe i nie tylko. Są to zajęcia darmowe, ale mają jedną wadę. Zazwyczaj odbywają się tylko w jednym tygodniu ferii. Pozostaje więc drugi tydzień do zorganizowania.

Sposobem na zorganizowanie choć jednego tygodnia ferii jest zimowisko. Wyjazdy takie oferują często szkoły i nie tylko. Jednak to już jest opcja dla bogatszych, bo nie dość, że sam wyjazd sporo kosztuje, to jeszcze trzeba wydać niemało na wyposażenie dziecka. Miejscem zimowiska zazwyczaj są góry, a aktywnością nauka jazdy na nartach, co oznacza, że dziecku trzeba kupić narty, strój, buty i kask.

Półkolonia sposobem na ferie

Znakomitym sposobem na zapewnienie dziecku opieki w ferie zimowe są półkolonie. Organizowane są przez szkoły lub różne instytucje. Te organizowane przez miasto są zazwyczaj darmowe, nie licząc niewielkich opłat za wyżywienie czy wyjazdy. Prywatne półkolonie zaś już kosztują sporo.

Co dziecko robi podczas półkolonii? Spędza czas z rówieśnikami, bawiąc się i ucząc podczas różnych ciekawych zajęć sportowych, muzycznych, tanecznych czy plastycznych. Dodatkowymi atrakcjami są wyjazdy na basen, do kina i w inne różne miejsca.

Półkolonia – dlaczego warto

Warto zapisać dziecko na półkolonię, ponieważ będzie spędzało czas aktywnie, na czym rodzicom zawsze zależy. W domu dzieci siedzą zwykle przed telewizorem czy komputerem, co nie jest dla nich dobre, bo szybko pojawiają się u nich wady postawy czy wzroku.

Podczas półkolonii dziecko może się wiele nauczyć w sposób najlepszy jak tylko możliwe – przez zabawę. A może to podczas tych właśnie zajęć dziecko odkryje jakąś pasję i talent, który będzie chciało później rozwijać? Kto wie!

Oprócz podanych sposobów jest jeszcze możliwość poproszenia o pomoc rodziny lub znajomych. Jednak wiele z tych osób też pracuje i nie każdy może przez dwa tygodnie poświęcać większość dnia na spędzanie go z dzieckiem. Półkolonia wydaje się więc sposobem najlepszym, warto więc już wcześniej zacząć rozglądać się za ofertami.

Artykuł przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Rozwoju