Wiele się słyszy o skutkach ukąszenia przez kleszcza.Owszem sprawa wygląda poważnie,ponieważ przez ukąszenie owego pajęczaka można nabawić się bardzo poważnych konsekwencji.Jednak w każdej sytuacji spokój jest ratunkiem,w tej również.
Po pierwsze kiedy zauważysz na swoim ciele kleszcza bądź rumień,nie panikuj-szacuje się że w Polsce jedynie 30% kleszczy może być nosicielami chorób.W celu usunięcia owada nie należy go niczym smarować,oddycha on za pomocą odwłoku,więc jeżeli zabierzemy mu dopływ powietrza smarując masłem bądź innym produktem,kleszcz zacznie wymiotować,co może doprowadzić do szybkiego zarażenia boreliozą.Usuwając pajęczaka należy pamiętać aby nigdy nie łapać go za odwłok,najlepszym rozwiązaniem będzie złapanie za główkę,jak najbliżej skóry w którą się wpił. Ślad po nim dezynfekujemy.-najlepiej wodą utlenioną lub 40 proc. alkoholem.Jeżeli nie wystąpi charakterystyczny rumień,nie ma powodów do obaw,w innym przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Aby uniknąć jakichkolwiek,nieprzyjemnych skutków spotkania z kleszczem,podstawa jest pamiętać przy wyprawach do lasu,o odpowiednim ubiorze.Kiedy hermetycznie się ubierzemy nie pozostawiając zbędnych powierzchni ciała odkrytych,żaden pajęczak nie będzie nam straszny.

www.zdrowie.info.pl