Dieta w czasie ciąży jest szalenie ważna nie tylko dla zachowania dobrej kondycji przez przyszłą mamę, ale też dla prawidłowego rozwoju dziecka. W tym czasie zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy zdecydowanie wzrasta. A czego mama i dziecko potrzebują najbardziej?

Witaminy i mikroelementy w diecie podczas ciąży

Kwas foliowy. W okresie ciąży lekarz prowadzący najczęściej zleca jego suplementację. W praktyce bowiem nawet dobrze zbilansowana dieta nie dostarcza go tyle, ile potrzebują dwa sprzężone ze sobą organizmy. Warto jednak do diety włączyć zielone warzywa, pomidory i pomarańcze, które są jego bogactwem. Kwas foliowy chroni matkę przed anemią, a dziecko przed rozszczepem kręgosłupa czy bezmózgowiem.

Kwasy omega-3. O nich również w ciąży zapomnieć nie wolno. Mają bowiem szalenie ważny wpływ na rozwój płodu, szczególnie na kształtowanie się komórek mózgu, serca oraz receptorów siatkówki. Poza tym ich optymalny poziom w czasie ciąży znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

Jod. Również na ten pierwiastek zapotrzebowanie w ciąży znacznie wzrasta. Jego odpowiednia ilość jest natomiast determinantem rozwoju płuc oraz obszaru mózgu odpowiadającego za zdolności poznawcze i umiejętność uczenia się. Zbyt mała ilość grozi natomiast wczesnym poronieniem czy obumarciem płodu.

Wapń i witamina D3. Ta kombinacja odgrywa szalenie ważną rolę w tworzeniu się struktur kostnych u dziecka oraz zachowaniu kości mamy w dobrej kondycji. Brak wapnia i witaminy D3 może spowodować poważne wady u dziecka, a u przyszłej mamy utratę zębów, a także ryzyko osteoporozy.

Witamina C. Bogate w nią owoce i warzywa jak najbardziej powinny znaleźć się w diecie ciężarnej. Witamina ta z jednej strony wzmacnia system odpornościowy kobiety i zwiększa zdolności absorpcji żelaza, a z drugiej wspiera rozwój systemu nerwowego dziecka.

Magnez. On też jest szalenie ważny dla obu organizmów. Kobietę chroni przed bolesnymi kurczami, a także utratą gęstości kości. Płód natomiast przed przedwczesnym porodem.

www.sztukapielegnowania.pl