W życiu każdej kobiety przychodzi w końcu czas, kiedy pojawia się okres przekwitania. Jest to proces przejścia pomiędzy dojrzałością, czyli wiekiem prokreacyjnym, a starością. Towarzyszyć temu mogą różne symptomy uwarunkowane indywidualnie.

Prędzej czy później każda kobieta będzie musiała zmierzyć się z okresem pokwitania. Taka jest nasza natura i nic z tym niestety nie możemy zrobić. W internecie możemy przeczytać naprawdę wiele wpisów różnych kobiet, które nierzadko w zupełnie inny sposób doświadczały objawów przekiwania. Powodem tego jest fakt, że sposób w jaki odczujemy ten proces jest uwarunkowany genetycznie. Niektóre kobiety podczas miesiączkowania są w pełni aktywne, podczas gdy inne naprawdę źle ją znoszą i podobna sytuacja właśnie tyczy się przekwitania.
Najczęściej spotykanymi symptomami przekwitania są uderzenia gorąca oraz napadowe pocenie się, nieregularne miesiączki, wahania nastroju, czy częste oddawania moczu, a nawet problemy z jego trzymaniem. Proces przekwitania może być zatem bardzo dotkliwy, dlatego często kobiety szukają sposobu na to, jak załagodzić objawy decydując się np. na zrezygnowanie z picia kawy.

Klimakterium: czy picie kawy powoduje uderzenia gorąca?
Warto się jednak zastanowić czy kawa rzeczywiście ma wpływ na uderzenia gorąca. Okazuje się bowiem, że bezpośrednio nie ma takiego powiązania, bowiem uderzenia gorąca w tym przypadku są wynikiem braku estrogenu w ciele kobiety. W związku z tym zamiast rezygnować z picia kawy, powinnyśmy szukać rozwiązania problemy gdzie indziej. Przede wszystkim za względu na fakt, iże powód leży w zaburzeniu hormonalnym powinnyśmy zacząć stosować hormonalną terapię zastępczą, a także nieco zmodyfikować naszą dietę. Smażone dania, cukier, sól oraz tłuste produkty mogą nasilać nasze objawy. Ograniczenie w piciu kawy również mimo wszystko może wyjść nam na dobre. Ograniczając się do wypicia maksymalnie dwóch filiżanek dziennie, jednocześnie dbamy o nasze kości, bowiem jak wiadomo kawa wypłukuje wapń z naszego organizmu.

www.witalnamama.pl