Badanie żył

Groźna choroba może rozwijać się w naszym organizmie latami i zupełnie niepostrzeżenie, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne. Dzięki nim można nie tylko wcześniej zdiagnozować chorobę i zastosować odpowiednie leczenie, ale również jej uniknąć. Warto między innymi zdecydować się na badanie żył.

Badania żył – na czym polegają?

Nasz układ krwionośny składa się przede wszystkim z serca oraz naczyń krwionośnych, które transportują krew po całym ciele. Wraz z krwią do wszystkich organów dostają się także składniki odżywcze oraz tlen. Dzieje się to za sprawą tętnic oraz żył. Jednak te naczynia krwionośne również mogą chorować, czego konsekwencją mogą być także inne i bardzo groźne choroby.

Badania żył polegają na obserwowaniu naczyń krwionośnych, a dokładnie tego, jak przepływa w nich krew. Pozwala ono na wykrycie już pierwszych nieprawidłowości, z których z czasem mogą rozwinąć się poważne choroby. Badanie przepływu żył wykonuje się przy pomocy aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego dodatkowo efekt Dopplera. Dzięki temu osoba przeprowadzająca badanie otrzymuje czytelny i wiarygodny obraz stanu naszych tętnic i żył.

Jakie choroby pomaga wykryć badanie żył?

Diagnostyka tętnic i żył pozwala na wykrycie pierwszych nieprawidłowości, które mogą zwiastować takie choroby jak zakrzepica żył, miażdżyca, tętniaki i inne choroby zatorowe. Regularnie i profilaktycznie przeprowadzane badanie przepływu krwi pomoże także uniknąć takich poważnych w skutkach chorób jak udar mózgu czy zawał serca.

Badania żył może zlecić lekarz prowadzący, a także można poddać się im samodzielnie – wystarczy zapisać się na badanie w placówce, która je wykonuje. Jest ono zupełnie nieinwazyjne i przebiega sprawnie i szybko, więc nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.

Kto powinien zapisać się na badanie przepływu żył?

Choroby naczyń krwionośnych, czyli tętnic i żył, są coraz częstsze. Składa się na to wiele czynników, w tym między innymi niewłaściwa dieta, siedząca praca, stres i brak aktywności fizycznej. Dlatego na badanie żył powinien zdecydować się nie tylko ten, u kogo już istnieje podejrzenie tego rodzaju schorzeń, ale także każdy inny w celach profilaktycznych, dzięki czemu można nie tylko wcześniej zdiagnozować nieprawidłowości, ale także uniknąć choroby.