kolka

Kolka jest to napad ostrych bólów spowodowany przerzynaniem się kamienia przez wąski przewód lub mocnym skurczem mięśniówki jelit w zatruciach lub ostrych zakażeniach pokarmowych.

Jak wygląda kolka u dzieci i dorosłych?

Kolka u małych dzieci pojawia się zarówno u niemowlaków karmionych naturalnie jak i mlekiem modyfikowanym. Jeżeli zaraz po nakarmieniu, dziecko zaczyna głośno płakać i jest rozdrażniony to na pewno jest to kolka. Kolce towarzyszy zazwyczaj uczucie kłucia, które spowodowane jest skurczem ścian na przykład jelit, moczowodów i dróg żółciowych. Dotyczy to dzieci jak zarówno osób dorosłych.

Jak rozpoznać kolkę u dziecka?

Do typowych objawów świadczących o kolce u niemowlaków zalicza się:

* płacz – płacz dziecka z kolką jest bardzo głośny, pojawia się zazwyczaj codziennie o stałych porach może również trwać nawet do kilku godzin.

* mowa ciała –aby rozpoznać kolkę należy obserwować ruchy dziecka. W trakcie kolki dzieci kurczą nóżki, zaciskają rączki i mają twardy, napięty brzuszek.

Cztery oblicza kolki

W zależności od miejsca występowania wyróżniamy kolki:

*wątrobową – jest wynikiem spożywania dużej ilości ciężkostrawnych dań, kolka pojawia się w górnej części jamy brzusznej lub z prawej strony pod żebrami,

* wysiłkową – występuje w trakcie biegu i szybkiego chodu, kłucie występuje z lewej strony pod ostatnim żebrem,

* jelitową –pojawia się na skutek nieumiejętnego spożywania posiłków. Może również pojawić się w każdym miejscu

* nerkową – kłucie odczuwalne jest w okolicach lędźwi,

kolka często występuje u małych dzieci

Skąd ta kolka?

Jeśli chodzi o dzieci to jej przyczyny są nieznane. Kolka u dorosłych zazwyczaj pojawia się w trakcie biegania. Może również świadczyć o obecności kamieni na nerkach lub jest sygnałem że powinniśmy zmienić nasze menu.

Czy kolka jest niebezpieczna?

W przypadku dzieci kolka nie stwarza żadnego zagrożenia dla ich zdrowia. Jest to przejściowa dolegliwość, z którą trzeba sobie jakoś poradzić. Pamiętaj, że po kilku tygodniach wszystko wróci do normy i maluch znowu będzie spokojny.

Jeżeli chodzi o dorosłych to kolka dość często sygnalizuje kamicę nerkową. Jeśli jest nieleczona może źle odbić się na prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Wywołuje groźne powikłania.

Jak skutecznie uchronić się przed kolką?

Jeśli chodzi o kolkę niemowlęcą to uchronienie przed nią jest po prostu nie możliwe. Możemy tylko postarać się złagodzić jej objawy przez noszenie dziecka na rękach, przytulenie, pomasowanie brzuszka. U osób dorosłych sprawa jest prostsza. Jeżeli mamy kolkę wysiłkową musimy zadbać aby treningi były systematyczne. Przy kolce jelitowej i wątrobowej najlepsza jest zmiana diety.