Terapia uzależnień to skomplikowana procedura wykorzystująca wiedzę zdobywaną przez psychiatrów przez całe dziesięciolecia. Jeszcze stosunkowo niedawno mało kto traktował nałogowców jak chorych – przywiązanie do używek uznawano za słabość charakteru oraz świadomy wybór alkoholików. Dziś wiemy, jak złożonym i podstępnym schorzeniem jest uzależnienie od substancji psychoaktywnych, w związku z czym nie poszukujemy szybkich i łatwych sposobów na jego pokonanie. Doprowadzenie do abstynencji wymaga zastosowania całej kombinacji różnorodnych metod leczenia alkoholizmu, wśród których najważniejsze są rozmaite formy psychoterapii. Tylko świadoma praca nad własnymi słabościami, trudnymi emocjami i schematami myślenia może doprowadzić do trwałego sukcesu terapeutycznego.

Detoksykacja alkoholowa

Alkohol to nie tylko silny środek uzależniający, ale również trucizna, która powoli niszczy nasz organizm, prowadząc m.in. do marskości wątroby, niewydolności trzustki, osłabienia układu immunologicznego, a także chorób układu pokarmowego i oddechowego. Niestety osoby, u których wykształciło się uzależnienie psychiczne i fizyczne, kontynuują picie mimo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Prędzej czy później jedynym sposobem na uratowanie życia pacjenta jest przerwanie ciągu alkoholowego, co można uzyskać poprzez odtrucie w profesjonalnym ośrodku. Detoksykacja alkoholowa nie jest pełnoprawną metodą leczenia alkoholizmu – stanowi raczej wstęp do właściwej terapii. Tylko osoba trzeźwa, niedoświadczająca symptomów zespołu abstynencyjnego jest w stanie w pełni skupić się na pracy nad sobą.

Nowe podejście do leczenia alkoholizmu

Obecne czasy przyniosły wiele nowych zagrożeń, które nie były znane jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Sukcesywnie przybywa tzw. alkoholików wysokofunkcjonujących, którzy wyłamują się z ogólnie przyjętego stereotypu nałogowca. Są to osoby zadbane, odnoszące sukcesy, szanowane, często wykonujące prestiżowe zawody. Z tego powodu są w stanie ukrywać swój problem przez długi czas i trudniej jest namówić je do leczenia. Warto pamiętać, że nowoczesny tryb życia, obfitujący w pośpiech i stres, bardzo sprzyja sięganiu po używki w celu szybkiego rozładowania napięcia. Nałóg często łączy się z nerwicą, depresją lub pracoholizmem. Współczesne metody leczenia alkoholizmu (więcej: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/metody-leczenia-alkoholizmu/) muszą uwzględniać wszystkie te czynniki, zaś sami terapeuci powinni odznaczać się indywidualnym i zarazem holistycznym podejściem do swojej pracy.

Psychoterapia jako metoda leczenia alkoholizmu

Wśród metod leczenia alkoholizmu najważniejsze są różne formy psychoterapii. Wyspecjalizowane placówki wykorzystują zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Ta pierwsza odbywa się w zamkniętym gabinecie, w którym specjalista skupia się wyłącznie na jednym chorym. Taka atmosfera intymności daje przestrzeń do zwierzeń oraz nieskrępowanego przeżywania trudnych emocji. Z kolei spotkania grupowe pozwalają na ćwiczenie umiejętności społecznych (które często stanowią deficyt alkoholików), zdobywanie nowych przyjaźni oraz czerpanie inspiracji i nadziei z sukcesów innych chorych. Celem każdego z rodzajów psychoterapii jest rozbrojenie mechanizmów alkoholizmu, przepracowanie przykrych uczuć i traum, zmiana sposobu myślenia oraz pozbycie się złych nawyków i zastąpienie ich konstruktywnymi strategiami działania.

Przeczytaj też: http://www.zrodlozdrowia.pl/gdzie-na-odwyk-alkoholowy/

Pozostałe metody leczenia alkoholizmu

Aby walka z uzależnieniem była jak najbardziej efektywna, warto dowiedzieć się jak najwięcej o tym schorzeniu. Z tego powodu większość profesjonalnych ośrodków terapeutycznych prowadzi wykłady psychoedukacyjne, podczas których pacjenci mogą nabyć wiele cennych informacji na temat istoty choroby, jej rozwoju, a także metod leczenia alkoholizmu. Równie ważne jest trenowanie kompetencji społecznych, a zwłaszcza asertywności, która jest kluczowa podczas odmawiania alkoholu. Chorzy uczą się szacunku do siebie i innych, nabywają zdolności potrzebne do zawiązywania zdrowych relacji z otoczeniem oraz nabierają pewności siebie. Dodatkowo leczenie często wspomagane jest m.in. arteterapią oraz zajęciami rekreacyjnymi, dzięki którym pacjenci rozwijają nowe pasje i zainteresowania.

https://uzaleznienia-terapia.pl/