Opryszczka u dzieci

Opryszczka jest nieprzyjemną dolegliwością, która może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak w przypadku najmłodszych jest bardziej kłopotliwa, ponieważ podczas jej trwania pojawiają się ostrzejsze i bardziej niebezpieczne objawy.

Najczęstsze przyczyny powstania opryszczki u dzieci

Za pojawienie się opryszczki odpowiedzialny jest wirus HSV-1. Zarażenie nim nie jest wcale trudne, zazwyczaj następuje poprzez drogę kropelkową lub kontaktową. Na opryszczkę narażone są dzieci, które uczęszczają do przedszkola oraz takie, które przebywają w miejscach, obleganych przez inne dzieci. Zakażenie wirusem HSV-1 jest bardzo proste, wystarczy kontakt z przedmiotem nosiciela. Na przykład napicie się z czyjegoś kubka.

Opryszczka u dzieci, zazwyczaj jest skutkiem nieodpowiedniej higieny rąk. Dlatego tak ważna jest prawidłowa nauka mycia rąk już od najmłodszych lat.

Przeczytaj też: http://vivetargi.pl/jak-rozpoznac-tradzik-hormonalny/

Jak objawia się opryszczka u najmłodszych?

Opryszczka, która występuje u dzieci ma zdecydowanie ostrzejszy przebieg, niż u dorosłych. Maluchy na początku odczuwają zimno i świąd w miejscu zmiany. W późniejszym stadium pojawiają się pęcherze ropne, które są bolesne. Są to zmiany, które powodują spory dyskomfort.

Oprócz objawów skórnych, dzieci tracą apetyt, a ich samopoczucie się pogarsza. Młodsze dzieci potrafią być rozdrażnione i niespokojne. Do tego mają powiększone węzły chłonne. Wszystkie te objawy ustępują zazwyczaj po około 7 dniach.

Jak leczyć opryszczkę u dziecka?

Podstawą jest przypilnowanie dziecka, żeby pod żadnym pozorem nie rozdrapywały pęcherzy. Gdy do tego dojdzie wirus może się rozprzestrzenić. Wtedy będzie jeszcze większy problem. Pomocne w leczeniu będą leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Obowiązkowo należy udać się do lekarza rodzinnego, który obejrzy zmiany i dobierze odpowiednie leczenie. Aby szybciej pozbyć się zmiany, warto zastosować preparaty do przemywania opryszki, z domowych metod polecane są okłady z aloesu. Unikać należy posiłków i napojów, które mogą podrażnić opryszczkę.

Rodzice dziecka, które zaraziło się opryszczką nie powinni korzystać z przedmiotów malucha. Ponieważ, wtedy istnieje duże ryzyko zarażenia się wirusem.

Źródło: https://www.postepyrobie.pl/