Blizny po trądziku

Blizny po trądziku to, wbrew pozorom, nie jest problem tylko i wyłącznie nastolatków. Dotyka on również osób dorosłych.

Należy uzbroić się w cierpliwość. Leczenie blizn po trądziku może trwać wiele miesięcy, ale przy systematycznych zabiegach upragnione efekty z pewnością się pojawią.

Blizny po trądziku mogą nie zniknąć samoistnie. Oprócz zadbania o swój styl życia (dieta) może być potrzeba zabiegu w gabinecie.

Wyróżnia się kilka typów blizn po trądziku:

– blizny zapadnięte (zanikowe),
– blizny drobne i wypukłe (przymieszkowe),
– blizny cienkie (bibułkowate),
– blizny guzowate (przerostowe),
– keloidy.

Z każdym typem blizn po trądziku można jednak sobie poradzić, wybierając najbardziej optymalną metodę walki.

Jaką metodę leczenia blizn po trądziku wybrać?

Dobór metody leczenia blizn po trądziku jest indywidualny i zależy od potrzeb naszej skóry. Leczenie zależy również od tego, kiedy zgłosimy się z bliznami do specjalisty. Oczywiście im szybciej, tym lepiej.

Czasem to połączenie kilku metod walki z bliznami po trądziku będzie najlepsze dla naszej skóry. Połączenie dermapenu z osoczem (najlepiej wykonać od 3 do 4 zabiegów w odstępach od 3 do 4 tygodni) to zabieg bezbolesny, a bardzo skuteczny.

Laser frakcyjny

Za najbardziej skuteczną, całkowicie bezpieczną i bezbolesną metodę leczenia blizn po trądziku uważa się laser frakcyjny. Laser frakcyjny wymaga jednak systematyczności. Zabiegi robi się w seriach, od 3 do 5 zabiegów w odstępie od 4 do 6 tygodni. Dobierane jest to indywidualnie, pod pacjenta. Przed zabiegiem laserem frakcyjnym nie jest wymagane znieczulenie.

Dermapen + osocze

Mezoterapia mikroigłowa (wspomniany wcześniej dermapen) to również jedna z najpopularniejszych metod leczenia blizn potrądzikowych. Polega ona na wstrzyknięciu substancji leczniczej bezpośrednio w skórę. Łączy się go z osoczem bogatopłytkowym. Efekt gładkiej skóry pojawia się od razu po zabiegu. Żeby efekt był stały, zabieg trzeba powtarzać regularnie, co kilka miesięcy.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa polega na przesyłaniu impulsów elektrycznych pod skórę za pomocą małych igiełek. Pozwala to na połączenie efektu dermapenu (nakłucia) oraz lasera (podgrzanie skóry). Zaletą tej metody jest to, że można zdecydować się na nią jeszcze mając trądzik. Jest również bezpieczna w cieplejsze miesiące roku. Wystarczy unikać opalania buzi i solarium na dwa tygodnie przed radiofrekwencją mikroigłową.

Karboksyterapia

Karboksyterapia to zabieg medycznym dwutlenkiem węgla. Wygładza blizny po trądziku, sprawia, że skóra jest jędrna i elastyczna. Zabieg jest bezpieczny, bezbolesny i bezinwazyjny.

Kwas hialuronowy

Blizny zapadnięte można po prostu uzupełnić kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszej skórze i odpowiada za jej jędrność. Rezultaty zabieg nie są na zawsze, utrzymają się od roku do dwóch lat. Przy następnych zabiegach potrzebne będzie jednak coraz mniej tego kwasu. Skóra będzie elastyczna i zregenerowana.