Główne zasady diety śródziemnomorskiej

Chcesz schudnąć, ale nie zamierzasz przechodzić na żadne diety, które nakładają na ciebie restrykcje, jakim nie potrafisz później sprostać? Aby pozbyć się zbędnych kilogramów, nie musisz na szczęście liczyć kalorii. Sprawdź, jak wygląda przykładowa dieta śródziemnomorska i na niej zacznij bazować, aby zadbać i o swoją wagę, i o swoje zdrowie.

Zdrowe jedzenie to proste jedzenie

Wszystkie spożywane przez ciebie posiłki od tej pory powinny być komponowane według kilku prostych zasad. Mieszkańcy krajów śródziemnomorskich uwielbiają świeże nieprzetworzone produkty. Zawsze dodawaj do swoich potraw przynajmniej jedną porcję warzyw lub owoców, jednocześnie starając się, by w diecie przeważały jednak warzywa, bo mają one wyższą wartość odżywczą, a przy tym mniej kalorii, dzięki czemu możesz zjeść ich więcej niż owoców.

W ramach deseru pozwól sobie jednak od czasu do czasu na coś słodkiego, a zarazem zdrowego. Zamiast piec ciasta czy wybierać czekoladę z marketu, przygotuj dużą miskę różnorodnych owoców. Możesz pokroić je na mniejsze części, skropić sokiem z cytryny i posypać listkami świeżej mięty.

Odpowiedni rozkład makroskładników

Podstawą diety śródziemnomorskiej jest oczywiście oliwa z oliwek. Przynajmniej raz w ciągu dnia musisz ją spożyć. Oczywiście nikt nie każe ci wypijać jej prosto z butelki, co byłoby dość nieprzyjemne, ale śmiało możesz polewać nią obficie różnego rodzaju sałatki, smażyć na niej mięso i zapiekać ją wraz z rybami.

Źródłem węglowodanów na diecie śródziemnomorskiej będą dla ciebie produkty pełnoziarniste, a w tym przede wszystkim ciemne makarony oraz kasza kuskus i ryż. Kurczaka czy indyka zastąp tłustą rybą. Przynajmniej dwa razy w tygodniu sięgnij też po jajka, dzięki którym twoja dieta zostanie wzbogacona o niezbędne aminokwasy.

Radość z nowego zdrowego jedzenia

Dieta śródziemnomorska jest na tyle przyjemna, że bardzo szybko przestaniesz ją traktować jak zwykłą dietę odchudzającą. Zakochasz się w tym nowym spojrzeniu na jedzenie i odkryjesz, jak wiele radości potrafi dać ci zdrowa i wartościowa żywność. Przy odchudzaniu warto najpierw zmienić swój sposób myślenia. Jedzenie nie jest od tego, by cię uszczęśliwiać.

Będąc na diecie śródziemnomorskiej, przekonasz się o tym, że w zdrowym ciele – zdrowy duch. Odzyskasz utraconą energię, zyskasz lepsze samopoczucie i po prostu poczujesz się dobrze w swoim ciele.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra.