Kolonia czy półkolonia

Zorganizowanie czasu dzieciom w czasie wakacji czy ferii zimowych może spędzać sen z powiek rodzicom, którzy pracują i nie mają możliwości zapewnienia potomkom opieki samodzielnie lub przy pomocy innych członków rodziny. W takich sytuacjach ratunkiem dla nich są kolonie i półkolonie dla dzieci.

Kolonia i półkolonia dla dzieci – różnice

Podstawowym problemem z wyborem jest decyzja, czy dziecko należy wysłać na kolonię czy półkolonię. Wiele osób nie widzi różnicy między tymi formami, a jest ona znacząca. Kolonie zapewniają opiekę dzieciom przez całą dobę – dzieci zwykle wyjeżdżają na nie z domu i nie wracają do zakończenia turnusu. Z kolei półkolonie dla dzieci oferują opiekę jedynie w godzinach przedpołudniowych, kiedy rodzice są w pracy. Wiąże się to oczywiście z kosztami – choć zarówno kolonie, jak i półkolonie dla dzieci organizowane są przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami do opieki na dziećmi, to choćby ze względu na czas spędzany z dziećmi i konieczność zapewnienia im całodobowego wyżywienia oraz noclegu kolonie są droższe.

Co wybrać – kolonię czy półkolonię dla dzieci?

Wybór między kolonią a półkolonią dla dzieci jest uzależniony od osobistych preferencji i możliwości. Jest jednak kilka kwestii, na które należy w tym przypadku zwracać uwagę. Pierwszą z nich jest oczywiście kwestia finansów – czy możemy sobie pozwolić na wysłanie dziecka na kilka tygodni z domu, czy będzie to zbyt duży koszt? Poza tym ważne jest też podejście dziecka – czy będzie się dobrze czuło przez dłuży czas z dala od domu i rodziców? Szczególne znaczenie ma to w przypadku młodszych dzieci, którym trudno się rozstać z najbliższymi i zaadaptować do nowych warunków. Ważne są też godziny pracy rodziców – jeśli trudno znaleźć półkolonię działającą w czasie ich pracy, to problem z zapewnieniem dzieciom opieki nie zostanie rozwiązany i być może jednak lepiej poszukać kolonii.

A może obie formy?

Pamiętajmy też, że wakacje trwają dwa miesiące, co pozwala na skorzystanie z obu tych form wypoczynku, dzieląc je: miesiąc na kolonii i miesiąc na półkolonii dla dzieci. To może być dobre rozwiązanie szczególnie przy pierwszych doświadczeniach dzieci – będą mogły określić, która forma im bardziej odpowiada, co będzie cenną wskazówką w kolejnym roku.