Kiedy tylko robi się nieco cieplej, nie sposób pomyśleć o niczym innym, jak o spokojnej nocy przy uchylonym oknie. Wtedy jednak pojawia się dosyć istotny problem, mianowicie plaga brzęczących komarów i much, a co gorsza, do domu często przedostają się także mrówki.
Szczególnie sezon letni należy do tych, kiedy tego typu problemy dotykają nas wręcz na masową skalę. Mimo iż wspomniane owady nie są duże, to jednak potrafią dokuczyć każdemu i spędzić sen z powiek. Co można zrobić, by pozbyć się ich i chociaż w nocy cieszyć się spokojem?
Jak poradzić sobie z komarami?
Nie ma nic gorszego, jak grill w rodzinnym i przyjacielskim gronie, kiedy swój atak na uczestników przyjęcia rozpoczynają kąsające niemiłosiernie komary. Potrafią one niesamowicie uprzykrzyć życie i zepsuć udaną imprezę. Co więcej, bardzo często nie pozwalają również spokojnie zasnąć. Kiedy tylko zgasi się światło, od razu można usłyszeć ten znajomy dźwięk, aa jego zlokalizowanie często kończy się fiaskiem. Wtedy pozostaje albo spać przy zamkniętym oknie w dusznej atmosferze albo pozwolić komarom na przeprowadzenie ich sprawnych ataków. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z komarami, jest moskitiera.
W zależności od jej modelu, nie każdy przekłada się jednak na wyraźne rezultaty. Można także pomyśleć o opryskach na komary stosowane na ściany, chodniki, krzewy i oczka wodne. Zazwyczaj oprysk przynosi efekty przez około dwa miesiące. Kolejny sposób to popularne niewielkie urządzenie stosowane w gniazdkach, na których umieszcza się niewielką płytkę.
Pod wpływem ciepła wydaje ona substancje odstraszające i owadobójcze, dzięki któremu problem komarów znika. Podczas ogniska, czy grilla, można natomiast zastosować spirale przeciw komarom.
Irytujące mrówki w domu
Mrówki w naturze są bardzo pożyteczne. Kiedy jednak wchodzą do domów i mieszkań, czar znika. Tutaj bowiem mogą wyrządzić znacznie więcej szkód, a pożytek w domostwie z nich żaden. Jedna, czy dwie mrówki to jeszcze nie problem. Co jednak, kiedy nastąpi ich plaga wymykająca się znacznie spod kontroli? Duże kolonie mrówek potrafią także zniszczyć ogródek, ponieważ atakują rośliny, ich bulwy, kłącza i pąki, a także same kwiaty.
Doprowadzają również do destrukcji i sporych wyniszczeń w obrębie wielu drewnianych elementów, które składają się na architekturę obrazu, czy zdobienia altan i domów. Nie można pozwolić, by taka sytuacja miała miejsce.
Mimo ogromnych chęci stosowania wyłącznie ekologicznych metod pozbywania się mrówek, nie są one do końca skuteczne, ponieważ kolonie mrówek bardzo szybko się odbudowują. Pozostają zatem metody chemiczne. Pośród nich znajdują się preparaty owadobójcze w formie proszku, granulatu albo sprayu. Wykorzystuje się je na ścieżkach, po których poruszają się mrówki. Ze względu na interesujący smak oraz zapach mrówki lgną do tych środków, zanoszą do swoich gniazd i tym sposobem zatruwają całe kolonie. Innym sposobem poradzenia sobie z mrówkami jest zastosowanie środków hormonalnych, które hamują wzrost larw i ich dalszy rozwój.
Jak przeciwdziałać muchom?
Oczywiście podstawę stanowi klapka na muchy. Owadów tych można bardzo szybko pozbyć się właśnie tą metodą. Kiedy jednak much jest znacznie więcej, najlepiej będzie zamontować w swoich oknach moskitiery. Warto także pomyśleć o lepach na muchy, jednak nie prezentują się one estetycznie, dlatego najlepiej umieścić je w nierzucających się w oczy miejscach. Do wyboru są również urządzenia elektryczne oraz spraye na muchy.