O oknach pasywnych mówi się coraz więcej. Te nowoczesne modele pozwalają zaoszczędzić naprawdę dużo energii, co jest ważne nie tylko ze względów finansowych. Ma to też znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego, gdyż ogranicza emisję szkodliwych substancji. Co trzeba wiedzieć o tych najnowocześniejszych oknach, zanim dokona się ich zakupu?
Okna do domów pasywnych
Okna pasywne są odpowiednie do domów, które zostały przystosowane do możliwie najniższego zużycia energii. W domach pasywnych, bo o nich mowa, okna pozwalają zredukować straty energii nawet o ponad 40%. Wyróżniają się bardzo niskim współczynnikiem Uw, czyli współczynnikiem przenikania ciepła.
Aby okno można było uznać za pasywne, musi ono przejść szereg rygorystycznych testów. Jeśli wspomniany powyżej współczynnik wynosi najwyżej 0,8 W/m2K, okno zostaje zakwalifikowane jako model pasywny.
Jak wyglądają okna pasywne?
Można rozpoznać je po charakterystycznej konstrukcji. Okna te mają potrójne, zespolone przeszklenie. Każda z warstw oszklenia posiada pokrycie z powłoki niskoemisyjnej. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że ramka międzyszybowa w takich oknach wykonana jest z wysokiej klasy tworzywa sztucznego, drewna lub – w najlepszym przypadku – ze stali szlachetnej.
Nieprzeciętna jakość materiałów jest w przypadku okien pasywnych niezwykle istotna, bo to właśnie ona, a także fachowy montaż, gwarantują to, że oszczędność energii w domu będzie wyraźnie odczuwalna.
Jeśli w ramkach międzyszybowych stosowane jest aluminium, okna nie mogą być energooszczędne, ponieważ materiał ten jest odpowiedzialny za powstawanie niechcianych mostków cieplnych.
Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?
Decydując się na okna pasywne, można spodziewać się jeszcze innych udogodnień w swoim domu. Przede wszystkim dzięki nim w pomieszczeniach znajdzie się więcej naturalnego światła, a także będzie można liczyć na odpoczynek w ciszy. Okna pasywne mają bowiem dobrą izolację akustyczną.
Nie ulega wątpliwości, że okna tego typu są jednym z kluczowych elementów budownictwa pasywnego, które wzbudza coraz większe zainteresowanie w Polsce. Pamiętajmy, że na rynku jest mnóstwo modeli energooszczędnych, a te nie mają aż tak niskiego współczynnika przenikania ciepła.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.