zespół napięcia przedmiesiączkowego
fot. Pexels.com

Ogólne rozdrażnienie, nieustanne wahania nastroju i nieposkromiony głód to najczęstsze objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jest to ciężki czas nie tylko dla kobiety, ale i partnera… Jak złagodzić uporczywe objawy PMS?

Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/pms/

Czym jest PMS?

PMS to inaczej zespół napięcia przedmiesiączkowego, który doskwiera kobietom w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego, czyli nawet na dziesięć dni przed wystąpieniem miesiączki. Niezależnie od wieku każdą kobietę dotyka PMS na mniejszą bądź większą skalę. Co powoduje zespół napięcia przedmiesiączkowego? Najprawdopodobniej nadmierna ilość hormonów wydzielających się przed wystąpieniem krwawienia.

Objawy PMS

Kobiety cierpiące na PMS są rozdrażnione i odczuwają silne wahania nastrojów – raz są wesołe, a zaraz potem zalewają się płaczem. Podczas zespołu napięcia miesiączkowego panie mają problemy z koncentracją, są nadpobudliwe i zaniepokojone. Fizycznymi objawami PMS są m.in. bóle piersi i podbrzusza, zatrzymanie wody w ciele, problemy z cerą i migreny. Kobiety odczuwają także w tym czasie duże łaknienie.

Jak złagodzić objawy PMS?

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego można złagodzić odpowiednią dietą. Aby pozbyć się dokuczliwych symptomów PMS, warto sięgać po lekkostrawne dania czy produkty dostarczające odpowiednią ilość witamin i minerałów. Trzeba natomiast uważać na tłuste potrawy, zwłaszcza te smażone na głębokim oleju, alkohol oraz dużą ilość soli, która często odpowiada za zatrzymywanie się płynów w organizmie. Podczas PMS kobiety odczuwają ogromny głód, dlatego dobrze także sięgać po produkty bogate w błonnik, który zapewnia poczucie sytości. Warzywa, owoce i pełnoziarnista żywność zawsze będą dobrym wyborem. Należy także pamiętać o regularnym piciu wody mineralnej lub ziołowych herbatek.

PMS można złagodzić również za pomocą spokojnej aktywności fizycznej. Spacer, joga, stretching, jazda na rowerze – odpowiednia dawka ruchu pomoże rozluźnić mięśnie i skutecznie zwalczyć objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Zobacz także: http://vivetargi.pl/higiena-w-trakcie-okresu/