Spirytus mirrowy – przepis i zastosowanie

Wiadome jest, że zbyt częste przyjmowanie leków oraz ich zbyt duże ilości mogą przynieść ze sobą wiele niechcianych skutków ubocznych. Co prawda, lekarstwa pozbywają się jednego problemu, ale mogą być również początkiem kolejnego, który będzie tragiczniejszy w skutkach.

Trzeba więc dokładnie czytać ulotki oraz bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Jednak, nawet jeśli obie te rzeczy nie są komuś obce, mogą nie wystarczać. Warto więc odstawić część leków po konsultacji, które można łatwo zastąpić produktami nie tylko tańszymi, ale także naturalnymi i równie skutecznymi. W ten sposób organizm nie jest narażany na zbyt częsty kontakt ze związkami chemicznymi.

Jednym z wartych uwagi zamienników lekarstw jest spirytus mirrowy. Jest łatwy do przygotowania, więc można go zrobić w domu. Mirry (żywicy mirrowej) używano już w starożytności na przykład do higieny jamy ustnej, czy balsamowania ciała. Powstałej z niej nalewki od dawna używano także do leczenia bólów zębów, stanów zapalnych oraz przeziębienia, czy grypy.

Spirytus mirrowy – przepis i zastosowanie

Pomoże ona obniżyć gorączkę, ukoi nerwy oraz wpłynie pozytywnie na problemy z koncentracją. Stosowana na skórę może zwalczyć nawet trądzik czy przyśpieszyć gojenie się ran. Są jednak przypadki, jak na przykład zapalenie jelit, gdy mirry nie należy stosować, więc przed użyciem najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Przepis na nalewkę z mirry

Najpierw należy nabyć odpowiednie składniki:
-mirra w formie grudek
-spirytus 90% w proporcji 1 g mirry na 5 ml spirytusu

Jak wygląda sam proces przygotowania nalewki?

Mirrę należy rozgnieść w moździerzu albo zmielić w młynku do kawy. Następnie trzeba zalać ją spirytusem, przelać do butelek i odstawić na minimum 10 dni. Żywica może nie rozpuścić się całkowicie, lecz to nie jest powód do zmartwień, ponieważ pozostałe kawałki można użyć przy tworzeniu kolejnej nalewki.

W przypadku przeziębienia lub męczącego kaszlu powinno się zażywać 1 łyżeczkę spirytusu, 4 razy dziennie. Przy aplikacji na skórę, należy stosować go miejscowo lub rozcieńczyć z wodą (1ml spirytusu/1ml wody) i przemywać twarz.

Olejek mirrowy

Na rynku, oprócz mirry w formie granulek, można spotkać również olejek mirrowy. Tak samo jak spirytus, olejek jest korzystnym kosmetykiem i lekarstwem.

Po pierwsze może być stosowany jako naturalny antyperspirant. Wystarczy nałożyć parę kropel pod pachami lub w miejscach najczęściej zalewanych przez pot, i gotowe. Jest to polecana metoda dla osób, które nie lubią zapachów dezodorantów lub jeśli chemiczne związki szkodliwie wpływają na ich skórę. Oprócz tego, nie niszczy i nie barwi ubrań, jak niektóre chemiczne dezodoranty.

Poza tym zastosowaniem, posiada on cechy spirytusu mirrowego. Zatem zamiast tworzyć nalewkę, można nabyć gotowy olejek. Będą one działały jak zamienniki. Dodatkowo olejek można podawać doustnie dzieciom powyżej trzeciego roku życia, na przykład dolewając go do mleka z miodem.

Ponadto, w związku z wpływem mirry na stan psychiczny, łagodzenie nerwów i samopoczucie, można go stosować podczas korzystania z kominka do aromaterapii, nawilżacza powietrza lub w trakcie kąpieli. Swoim zapachem wypełni dom i pozwoli się zrelaksować. Sam fakt, iż jest on stosowany w medycynie od setek lat, powinien dać gwarancję skuteczności. W końcu kiedyś świat nie był tak dobrze rozwinięty, jak dzisiaj.