Święta Bożego Narodzenia to czas pełen harmonii, magii i wyjątkowej, rodzinnej atmosfery. Tak podniosły nastrój są w stanie podtrzymać wyjątkowe dekoracje, wprowadzające niepowtarzalny i pełen świątecznego uroku klimat. Świąteczne oświetlenie domu stanowi nieodłączny element przygotowań do okresu Bożego Narodzenia. Bogato ozdobione elewacje budynków i kolorowe, migoczące lampki kojarzyły nam się do tej pory przede wszystkim z amerykańskimi filmami. Od kilku lat jednak moda na świąteczne oświetlenie domu panuje również w Polsce. Szukasz inspiracji na oryginalne oświetlenie Twojego domu podczas świąt? Zobacz nasze propozycje!

Świąteczne oświetlenie domu na zewnątrz

Jeżeli zależy Ci na oryginalnym zewnętrznym oświetleniu świątecznym, zamontuj je w podbitce dachowej i uzupełnij o dodatkowe świąteczne lampki, które będą zwisać z okapu i wyglądać tym samym jak sople lodu. Wprowadzisz w ten sposób niepowtarzalny klimat w otoczenie swojego domu, wywołując jednocześnie fantastyczny efekt wizualny. Pamiętaj jednak, że zewnętrzne dekoracje świetlne powinny mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IP 44 – pierwsza cyfra oznacza szczelność oprawy, druga natomiast mówi o stopniu wodoszczelności.

Oświetlenie świąteczne można umieścić także na innych elementach elewacji. Dobrym tego przykładem są dekoracje świetlne zamieszczone na parapecie lub na kolumnach, które wspierają daszek przed wejściem do domu. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że zewnętrzne oświetlenie świąteczne powinno być znacznie lepiej izolowane niż zwykłe lampki choinkowe. Warto postawić na oprawki wykonane z gumy. Świąteczne oświetlenie domu na zewnątrz powinno być także niepalne. Podczas zakupu tego rodzaju dekoracji świetlnych szczególną uwagę zwracajmy również na ich pobór mocy oraz napięcie – mówi pracownik firmy lampy.pl.

Zimna czy ciepła barwa światła?

Aby udekorować dom na święta, można skorzystać z najbardziej popularnych na rynku łańcuchów składających się z małych lampek lub też postawić na innowacyjne i modne ostatnio rozwiązanie, jakim jest oświetlenie świąteczne LED. Największą zaletą technologii ledowej jest przede wszystkim jej energooszczędność oraz długowieczność. Oświetlenie świąteczne LED może emitować ciepłe lub zimne światło, charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem oddawania barw. Jeżeli zależy Ci na wykonaniu dekoracji świątecznej z wykorzystaniem oświetlenia ledowego, musisz mieć świadomość, że nie jest to łatwe zadanie. Potrzebny jest tutaj przede wszystkim zmysł artystyczny. Zalecane jest stosowanie maksymalnie dwóch barw, tak aby zachować umiar. Oświetlenie ledowe pozwala również na wprowadzenie efektów specjalnych, polegających na przykład na migotaniu lub też przygasaniu dekoracji świetlnej.

Bardzo dobrym pomysłem na wprowadzenie oryginalnych efektów świetlnych jest zastosowanie specjalnych nitek wyposażonych w diody LED lub tak zwanych kurtyn świetlnych. Na rynku dostępne są również niezwykle ciekawe dekoracje świetlne w świątecznych kształtach, takich jak: choinki czy gwiazdki lub przypominające świąteczne postacie, np. Św. Mikołaja czy też renifery. Świąteczne ozdoby świetlne mogą również przybierać formę węży lub łańcuchów. Każda z tych dekoracji wprowadza niepowtarzalny, magiczny klimat, który w tak wyjątkowym czasie jest oczywiście obowiązkowy – mówi pracownik firmy lampy.pl.

Nic tak nie nastraja do świątecznych emocji, jak widok kolorowego świątecznego oświetlenia domu. Pięknie przystrojony dom sprawi, że święta okażą się jeszcze bardziej uroczyste, a co za tym idzie – wyjątkowe. Wybierając zewnętrzne lampki świąteczne pamiętaj, aby były one gumowe oraz lepiej izolowane. Jeżeli zależy Ci na zdecydowanie bardziej oryginalnym oświetleniu świątecznym, postaw na dodatkowe efekty specjalne, które może Ci zapewnić technologia LED.