Jak wybrać kolczatkę

W niektórych sytuacjach konieczne staje się użycie środka przymusu bezpośredniego. Ma to miejsce w momencie odmowy zatrzymania pojazdu. W tym celu stosuje się kolczatkę drogową. Może być ona wykorzystywana nie tylko przez policję. Spotyka się ją również w obiektach użyteczności publicznej i szlabanach parkingowych.

Czy warto zdecydować się na kolczatkę drogową?

W przypadku niektórych obiektów istotne jest to, aby ograniczyć wjazd na ich teren. Ma to miejsce przykładowo na parkingach publicznych i prywatnych. Niestety nie zawsze wystarczy zastosowanie szlabanu. Skutecznym sposobem na uniemożliwienie pojazdowi przejazdu jest rozłożenie kolczatki.

Wykonuje się ją z wysokiej jakości stali, co przekłada się na wysoką wytrzymałość, niepodatność na uszkodzenia mechaniczne, odporność na niesprzyjające czynniki pogodowe. Kolczatka drogowa ma postać maty wyposażonej w wysuwane kolce. Są one skierowane do wjazdu na dany obszar. Wyróżnia się także modele z ostrzami. Niemożliwe jest to, aby nie doszło do przebicia opony, jeśli koło przejedzie po kolczatce.

Jaka może być kolczatka drogowa?

W sprzedaży znajdują się kolczatki drogowe, które różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem mechanizmu. Mogą być również montowane w odmienny sposób. Możliwe jest sterowanie kolczatkami zdalnie, co przekłada się na sporą wygodę.

W tym celu należy wyposażyć się w kolczatkę automatyczną. Są także modele sprzężone ze szlabanem. Wystarczy go podnieść, aby doszło do schowania się kolców. Innym rozwiązaniem będzie kolczatka drogowa bezwładnościowa. Do wysunięcia kolców dochodzi pod wpływem nacisku. Po jego ustaniu kolce ponownie się podnoszą.

Co jest istotne przy wyborze kolczatki drogowej?

Do wyboru są dwa rodzaje kolczatek drogowych. Oczywiście każdy gadżet pełni identyczną funkcję. Kolczatka ma zatrzymać samochód. Wyróżnia się modele przeznaczone do blokowania aut osobowych, których ciężar nie przekracza 3,5 tony. Są także specjalne kolczatki wzmocnione, przeznaczone do blokowania pojazdów ciężarowych.

Przy wyborze należy mieć na uwadze przeznaczenie gadżetu. Kluczowe jest także to, aby kolczatka była wytrzymała, w przeciwnym razie nie spełni swojego zadania, ulegnie uszkodzeniu pod naporem ciężaru auta. Istotny jest również system sterowania. Przy tak dużym wyborze nie ma problemu z dopasowaniem kolczatki do swoich indywidualnych potrzeb. Warto wobec tego mieć na uwadze, aby była ona prosta w obsłudze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Kolczatka drogowa.